Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,,Sieci”: Wina Trumpa

opublikowano: 18 stycznia 2021
,,Sieci”: Wina Trumpa lupa lupa
Fratria

Cała obecna gra w Waszyngtonie toczy się wokół przyszłego przywództwa 75-letniego Trumpa na amerykańskiej prawicy, wprawiając amerykańską politykę w stan nieprzewidywalnego zawirowania.

Jan Rokita komentuje na łamach tygodnika „Sieci” ostatnie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych.

Publicysta zastanawia się: Czy Donald Trump przyczynił się do ataku sfanatyzowanego tłumu na Kapitol w dzień Trzech Króli? Bez wątpienia tak. Zapewne nigdy by nie doszło do tych rozruchów, jeśliby prezydent z takim przekonaniem i konsekwencją nie głosił tezy o „ukradzeniu wyborów” przez demokratów […]. Być może (choć to nie jest już aż tak oczywiste) jego najbardziej fanatyczni zwolennicy nie ruszyliby tamtego dnia z zamiarem wdarcia się na salę obrad Kongresu, gdyby parę godzin wcześniej w swej mowie wygłoszonej w parku Ellipse prezydent nie wezwał zgromadzonych do marszu „wzdłuż Pensylvania Avenue na Kapitol”. Jednocześnie autor zaznacza: Czy jednak Trump podżegał do ataku albo wręcz „nawoływał do insurekcji” […]? Bez wątpienia nie. […] film z parku Ellipse dowodzi radosnego, niemal tanecznego klimatu owego wiecu, z masowym udziałem młodzieży, bez jakichkolwiek widocznych akcentów agresji […].

Rokita zadaje pytanie: Czy rzeczywiście Trump liczył na to, iż tłum jego zwolenników jest zdolny zapobiec zatwierdzeniu w Kongresie zwycięstwa Bidena, otwierając tym samym potężny kryzys konstytucyjny państwa? Nie można tego wykluczyć, choć prawdę mówiąc, trudno zarazem w to uwierzyć. Autor zauważa, że Trump nie powinien był mieć żadnych wątpliwości co do decyzji Kongresu najpóźniej od chwili, w której za uznaniem zwycięstwa Bidena opowiedział się wiceprezydent Pence, jego wierny dotąd współpracownik […]. Znacznie bardziej racjonalną hipotezą jest więc ta, wedle której Trump potrzebował po prostu mocnego uderzenia na zakończenie swej prezydentury, z myślą raczej o przyszłej polityce albo i nawet (czego nie krył) o przyszłych wyborach za cztery lata.

Publicysta omawia też, jakie działania zostały podjęte wobec Trumpa: Nancy Pelosi […] stoi za inicjatywą drugiego impeachmentu wobec prezydenta, obliczonego już oczywiście nie na usunięcie Trumpa z urzędu […], ale na pozbawienie go prawa do sprawowania wszelkich urzędów na przyszłość. […] w odwodzie demokraci mają jeszcze XIV poprawkę do konstytucji, która zakazuje sprawować wszelkich urzędów politykom, którzy zdradzili Stany Zjednoczone […]. Intencja zablokowania politycznej przyszłości Trumpa leży również u podstaw wieczystego „zbanowania” jego kont na Twitterze i w innych nowych mediach.

Autor opisuje, jaki wpływ na Polskę mogą mieć te wydarzenia: Powszechnie dziś zadawane jest w świecie pytanie, czy wydarzenia z dnia Trzech Króli osłabią Amerykę i jej wpływ na świat. To kluczowe pytanie z polskiej perspektywy, skoro Pax Americana od trzech dekad uznajemy nie bez racji za najlepszy bezpiecznik polskiej suwerenności państwowej. […] zewnętrzna słabość Ameryki wcale nie musi być oczywistą konsekwencją rozległego i zapewne przewlekłego kryzysu w jej polityce wewnętrznej. Jednocześnie podkreśla: To nie znaczy, że nie ma powodów do niepokoju. […] w partii, która 20 stycznia przejmie pełnię władzy w kraju, zapanował chaotyczny festiwal pomysłów i inicjatyw na to, jak w ramach detrumpizacji państwa zmniejszyć zaangażowanie Ameryki w świecie […]. Taki kiepski z polskiej perspektywy scenariusz jest możliwy. Ale jeśli miałby się zdarzyć, to ani nie na skutek wydarzeń z dnia Trzech Króli, ani gwałtownego wewnętrznego konfliktu w Ameryce. Ale raczej w efekcie rosnących od dawna wpływów lewicy w Partii Demokratycznej oraz chwiejności prezydentury 79-letniego, zmęczonego życiem Joego Bidena.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”, w sprzedaży od 18 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła