„Sieci”: Wygraliśmy bitwę o małżeństwo

opublikowano: 30 maja 2018
„Sieci”: Wygraliśmy bitwę o małżeństwo

Małżeństwo to roślina, która daje piękne owoce, ale wymaga troskliwej pielęgnacji. Samo się nie zrobi. Kluczowy jest fundament wiary, który zawsze nas łączył. Zbudowaliśmy po prostu na skale – mówi Agnieszka Jackowska, pedagog, filozof, doradca rodzinny w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”. Z Janem Marią Jackowskim, dziennikarzem, historykiem, pisarzem, senatorem RP oraz jego żoną, rozmawia Dorota Łosiewicz.

W rozmowie z publicystką „Sieci” Agnieszka Jackowska opowiada m.in. o tym, jak to jest być żoną polityka oraz w jaki sposób poznała swojego męża. Nie zabrakło także refleksji na temat „Bitwy o Polskę”, wydanej 25 lat wcześniej książki Jana Marii Jackowskiego, definicji zdrowia, szacunku dla sacrum, dechrystianizacji czy wolności:

Marsz, tak widowiskowo zainaugurowany przez pokolenie rewolty 1968 r., idzie przez instytucje, przez programy nauczania, przez media, przez kulturę. Dziś bardzo aktualne jest pytanie, czy w ramach wolności mogę wszystko, czy moja prawdziwa wolność ograniczona jest dobrem drugiego człowieka. Właśnie czytałam o kobiecie, która oglądała w pociągu film z bardzo brutalnymi scenami przemocy. Uwagę zwróciła jej matka jadąca z ośmiolatkiem. Tamta odmówiła wyłączenia filmu, a internauci przyklasnęli ze względu na błędnie rozumianą (w mojej ocenie) wolność. Św. Jan Paweł II przestrzegał, by samowoli nie mylić z wolnością, a to się właśnie dzieje.

Małżonkowie podkreślali także, jak ważna była dla nich rodzina oraz jak nawet drobne wydarzenia cementowały ich związek.

Łączy nas wspólnie przeżyta droga i doświadczenie. Rodzina to nie tylko wspólnota życia i miłości, lecz także przestrzeń domowa. Pamiętam, jak udało nam się na początku małżeństwa zdobyć pralkę automatyczną. Ależ to była radość! Kupienie jakiegokolwiek mebla to było wydarzenie. Dziś młodzi ludzie w świecie pełnym wszystkiego mogą tego nie rozumieć, ale to szalenie łączyło. Najważniejsze dla nas było przychodzenie na świat naszych kolejnych dzieci – mówi Jan Maria Jackowski.

Więcej na temat trudów łączenia polityki z życiem rodzinnym w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 28 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html .

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła