”Sieci”: Wytrzymajmy jeszcze trochę

opublikowano: 10 lutego 2021
”Sieci”: Wytrzymajmy jeszcze trochę
Fratria

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Michałem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Epidemia nauczyła mnie ostrożności w prognozowaniu, ale mam ogromną nadzieję i pewne przesłanki, żeby sądzić, iż jesteśmy bliżej końca – mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Michałem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Szef rządu opisuje jak przebiega akcja szczepienia Polaków przeciwko COVID-19. Tworzona jest odpowiednia infrastruktura, która pozwala na zwiększyć skalę działań.

Mamy 6 tys. punktów szczepień, statystycznie w każdym z nich możemy zaszczepić 60 osób. Mnożąc to przez 30 dni w miesiącu, otrzymujemy tę liczbę: możliwość zaszczepienia ponad 10 mln osób miesięcznie. Czekamy zatem niecierpliwie na dostawy szczepionek, bo od tego zależy precyzyjna odpowiedź na pana pytanie, kiedy się to wszystko wreszcie skończy – analizuje premier. Dodaje także, że podejmuje odpowiednie działania dyplomatyczne w tej sprawie. Ja codziennie przynaglam Komisję Europejską, rozmawiam z innymi przywódcami UE, żeby nie odpuszczać producentom. Także Grupa Wyszehradzka bardzo mocno dopinguje instytucje brukselskie, żeby nie odpuszczać, żeby te szczepionki do nas jak najszybciej dotarły. Mam nadzieję, że to chwilowe problemy. Najważniejsze, że jesteśmy gotowi na masowe szczepienia i one ruszą, jak tylko dotrą dostawy. Dzisiaj jest już zaszczepionych 94 proc. lekarzy, 80 proc. mieszkańców rezydentów domów pomocy społecznej.

Polityk odnosi się również do fali protestów, które pojawiły się na polskich ulicach. Te demonstracje, zwłaszcza jesienne, w wielu miejscach w Polsce charakteryzowały się bardzo prowokacyjnym charakterem. Dochodziło do aktów wandalizmu. Teraz było spokojniej. Uważam, że jak na skalę i na bardzo dużą różnorodność tych wydarzeń, reakcje policji są właściwe i cieszę się z tego wyważenia - czytamy.

Dziennikarz pyta także szefa rządu o sytuację związaną z mediami. Dowiadujemy się co premier sądzi o niedawnym zakupie Polska Press przez Orlen. Dla mnie to też bardzo dobra informacja. Media nie powinny, zwłaszcza w takim zakresie jak to jest w Polsce, należeć do właścicieli zagranicznych, bo mają ogromne znaczenie dla kształtowania opinii publicznej. Można powiedzieć tak: powiedz mi, kim jest właściciel kapitału stojący za mediami, to powiem ci – mówię do hipotetycznego rozmówcy – jakie będzie reprezentował poglądy. I to się zgadza.

Więcej na temat działań jakie planuje podjąć szef polskiego rządu w „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 8 lutego br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła