Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Silna Polska to silny Śląsk

opublikowano: 16 maja 2016
Silna Polska to silny Śląsk lupa lupa

Polecamy wywiad z wojewodą śląskim na łamach "wSieci"!

SILNA POLSKA TO SILNY ŚLĄSK - Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski na łamach tygodnika „wSieci”

Podstawową odpowiedzią na działania RAŚ powinno być pokazywanie, że polskość jest atrakcyjna, piękna, że Ślązacy zawsze o nią walczyli. I ten duch jest na Śląsku żywy – powiedział Jarosław Wieczorek, polityk PiS oraz wojewoda śląski w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski mówił przede wszystkim o zagrożeniu dla regionu, jakie niesie Ruch Autonomii Śląska. Wskazał, że […] Śląsk jest dużą wartością dla Polski. Że polskość jest atrakcyjna, piękna, że Ślązacy ginęli za to, by ich ojcowizna była częścią państwa polskiego. To wielkie dziedzictwo, wielkie zobowiązanie. I powiem panom, że ten duch jest na Śląsku żywy. Z drugiej strony zważył, że marginalny separatyzm śląski zdobył zbyt dużą rangę w życiu politycznym regionu. Oceniam, że poparcie dla tego ruchu wynosi 5-7 proc. i od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie – wyjaśnia wojewoda. – Jednak decyzją Platformy Obywatelskiej, która zawarła z autonomistami śląskimi koalicję w sejmiku wojewódzkim, w rękach jego działaczy znalazła się odpowiedzialność za kulturę w naszym regionie. Jest dla mnie czymś niepojętym, jak można było tak postąpić, ale PO to zrobiła. […] Podkreślam: oni zrobią wszystko, by utrzymać się przy władzy, nadal móc dzielić pieniądze. O nic innego, w moim przekonaniu, tam nie chodzi. Nie interesuje ich interes Polski.

Jarosław Wieczorek mówi także, w jaki sposób można zmniejszać wpływów separatystów śląskich na życie regionu. Na pewno nie pozostaniemy bierni. Zadaniem wojewody jest podkreślanie, że Polska jest państwem unitarnym, w którym każdy musi się czuć odpowiedzialny za innych. Bardzo liczę na to, że nowe władze kuratorium oświaty zaangażują się w promowanie polskości w szkołach. Sam też będę wspierał działania społeczne w tym obszarze. Liczę na to, że ten szkodliwy ruch separatystyczny będzie wygasał. Wojewoda wskazał również, jaką rolę do odegrania mają w tym temacie media narodowe: Brak wyraźnie propolskiego tytułu prasowego bardzo rzuca się w oczy. Dlatego liczę na wzmocnienie mediów publicznych. Cieszą mnie zapowiedzi odbudowy siły i pozycji ośrodków regionalnych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Mamy w Katowicach dużą infrastrukturę, którą można doskonale wykorzystać w dobrych celach. Po to media przecież są. Jeśli pozbawimy je misji, to lepiej je sprywatyzować. Rozrywkę i komercję sprawniej zrobią prywatni nadawcy. Widać to zwłaszcza u nas, na Śląsku. Mediów publicznych – przywiązanych do polskości, zainteresowanych wzmacnianiem polskości, kształtowaniem postaw obywateli – nic nie zastąpi. Trzeba pokazywać, że wizja, iż zostawiony sam sobie Śląsk nagle jakoś niesamowicie rozkwitł, nie jest prawdziwa.

Więcej o sytuacji na Śląsku we „wSieci”, w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła