Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Skwieciński: Kabaret Kopacz jest żenujący, ale skuteczny

opublikowano: 4 listopada 2014
Skwieciński: Kabaret Kopacz jest żenujący, ale skuteczny lupa lupa
fot. wPolityce.pl

Zapis czatu z Piotrem Skwiecińskim.

Czy wierzy Pan, że rosyjskie serwery miały wpływ na wynik wyborów w Polsce?

Jestem tu sceptyczny; liczenie głosów dokonuje się i elektronicznie, i ręcznie, a PiS jest zbyt potężną partią, żeby możliwe było fałszowanie wyborów PARLAMENTARNYCH przeciw niej na wielką skalę.

Czy w redakcji pojawił się kiedykolwiek temat geoinżynierii, o której tak ostatnio głośno. Czy wierzy Pan w globalne ocieplenie i czy jest to wynik działalności człowieka, czy też proces naturalny, i czy powinniśmy się tym przejmować?

W roku 2030 kraje UE będą odpowiedzialne za 4 procent światowej emisji CO2. To pokazuje, że cokolwiek by zrobiły czy nie zrobiły, nie będzie miało wpływu na nic.

Czy Pan sądzi, że profesorowie z Rosji pracujący na Polskich uczelniach mogą być agentami wywiadu?

Oczywiście że mogą, z czego nie wynika że są. To są sprawy indywidualne.

A czy można tym zainteresować ABW?

Jeśli ma pan jakieś konkretne informacje, to proszę to zrobić.

Cześć Piotr, takie pytanko na szybko, czy rozróżniasz komunizm ideowy od stalinizmu?

Rozróżniam, choć niestety bardzo często w przeszłości było to tożsame

Uf! chociaż Ty jeden! choć co do tego nie miałem wątpliwości. W przeszłości tożsame? Chyba tylko u tych analityków, którzy sądzą książkę po okładce.

Nie tylko. W latach 30 i 40 w zasadzie nie było ideowych komunistów, którzy nie byliby stalinowcami.

No! W sumie antykomunista Stalin jak już zaczął wycinanie od Trockiego to już poszło...

A, no tak. Trockiści. ale gdyby oni rządzili, to naprawdę... nie byłoby bardziej demokratycznie, obawiam się.

Czy Pana zdaniem jest jeszcze jakaś realna szansa na to, ze po ponownych wyborach w Polsce zostanie zrobione COŚ, co polepszy sytuacje w kraju, czy tez Polska skazana jest na ogłoszenie bankructwa, tak czy owak, zakładając nawet, ze przyszła władza będzie się starać?

Szansa jest. Zwłaszcza że to nie jest tak, że tylko my jesteśmy w kłopotach. Wielkie problemy mają wszyscy wokół. Więc to nie jest tak, żebyśmy obiektywnie słabli wobec otoczenia.

porównując gospodarczo Polskę do malej dziurawej łódeczki i Niemcy do tonącego Titanica - na której z nich chciałby Pan się znajdować?

Jeśli to porównanie traktować dosłownie, to Titanic jest skazany na zagładę, a łódeczka - niekoniecznie....

Czy nie sadzi Pan, że Polacy stoją przed podobnym wyborem, mam tu na myśli zbliżające się wybory? Osobiście jestem pesymistka i uważam, ze jak Polak zagłosuje, jest bez znaczenia, tak czy owak Polska utonie.

Nie utonie. Historia się nigdy nie kończy. A my wcale nie jesteśmy w aż tak złej sytuacji.

Czy i jeżeli tak, to jakie, ma Pan plany na przyszłość w kontekście tworzenia pluralizmu w mediach, czy nadejdzie taki dzień, że - przykładowo - człowiek weźmie do ręki "wSieci" i stwierdzi, że to faktycznie niezależna pozycja, a nie przerysowana Wyborcza, z niemal bliźniaczą metodologią publicystyczną, a jedynie innym frontem ideologiczno-politycznym?

To, że np. "wSieci" istnieje i jest takie jakie jest, to właśnie dowód na to, że pluralizm w mediach jest teraz większy, niż był np. 5 czy zwłaszcza 10 czy 15 lat temu.

Czy wie Pan jak zmienić prezydenta w Poznaniu? To naprawdę ważne!

Prezydentów w całej Polsce zmienić trudno. Obawiam się, że dopiero za parę lat, jak się skończą pieniadze z UE i samorządy nie będą mogły organizować widowiskowych inwestycji to się zmieni.

Czy sądzi Pan, że po siedmiu latach rządów partii "kadrowych" Po i PSL wypada startować w wyborach za 2 tygodnie z list tych partii pod ich logo na plakatach wyborczych?

Ja nie startuję.

Czemu na PO głosują większe miasta (niby lepiej wykształceni co powinni wyłapać jak ich obrabują i kłamią), a na PiS mniejsze miejscowości i wieś ?

Głównie kwestia konserwatyzmu i liberalizmu obyczajowego, chyba.

Co Pan sadzi o tym kabareciku odgrywanym przez premier Kopacz?

Żenujące, ale jak dotąd niestety skuteczne.

No właśnie, i jak tu żyć z tym głupkowatym „polactwem”?

Polacy nie są ani głupsi, ani mądrzejsi od innych narodów.

Czy mógłby się Pan odnieść do śmierci generała Petelickiego? Czy wierzy Pan, że taki silny człowiek mógł sie do tego posunąć bo to wręcz niewiarygodne?

Ciężko powiedzieć. Ale ludzie silni psychicznie też czasem się zabijają sami. On miał poważne kłopoty biznesowe. Ale to nie znaczy że uważam iż na pewno to było samobójstwo - tylko że to niewykluczone.

Jak pomagać Polakom na Kresach?

Kresy to zbyt szerokie pojęcie. Sytuacja Polaków na Litwie, Białorusi i Ukrainie jest różna.

Czy walczyć ze wzrostem banderyzmu na Ukrainie?

Banderyzm na Ukrainie nie rośnie - proszę przypomnieć sobie rezultaty ostatnich wyborów.

Co rząd obiecał Żydom? Wspomniał o tym prezydent Izraela. O jakie obietnice chodzi? O paszporty czy o ziemie?

Nie wydaje mi się, żeby prezydent Izraela mówił coś o jakichś obietnicach polskiego rządu. W wywiadzie dla PAP pytano go o odszkodowania, on odpowiedział że to nie jest najważniejsza sprawa. żadnych ziemiach nie wiem; paszporty codziennie przyznają konsulaty tym, którzy mogą się wylegitymować prawem do obywatelstwa polskiego (obywatelstwo UE to dla nich często ważne zabezpieczenie na "w razie co").

Czy gdyby władzę objął PiS, to jest w stanie odbudować podmiotową pozycję Polski w Europie
Czy Polska może być wielka Czy niej jest już za późno na wyciągnięcie Polski z wszechstronnego upadku i zapaści?

Myślę, że szansa jest, a historia nigdy się nie kończy...

Co sądzi Pan o przywódcy ugrupowania politycznego który nadal kieruje partia chociaż doprowadził ją do siedmiu kolejnych porażek w wyborach?

Orban przegrał dwukrotnie pod rząd wybory parlamentarne. W Anglii Partia Pracy był w opozycji przez prawie 20 lat.

Ostatnio pojawiają się plotki na temat domniemanej choroby nowotworowej Putina i ze zostało mu ok. 3 lat życia. Nie zamierzam naturalnie pytać Pana o stan zdrowia Władimira Władimirowicza a o to czy taki obrót sprawy jest dla nas korzystny (oczywiście jako katolik nikomu nie życzę śmiertelnej choroby)? Wielu komentatorów uważa, że jeśli zabraknie twardej ręki Putina to "zabawa" dopiero się zacznie, kiedy schedę po nim przejmą jego współpracownicy.

Bez wątpienia Putin jest w tej chwili zwornikiem rosyjskiej państwowości. Jego odejście = jej osłabienie. A jej osłabienie to dla Polski oczywista korzyść. Współpracowników bym się nie bał przesadnie.

Czy w redakcji istnieje konflikt miedzy redaktorem Zarembą a redaktorem Maciejem Pawlickim? Ostatnio Panowie wymienili się opiniami na temat filmu Miasto 44 w dość ostrych felietonach w tygodniku..

To jest zasadnicza różnica zdań w tej kwestii. Ale nie nazywałbym tego konfliktem; oni sie znają od lat i osobiście lubią.

Czy PiS w najbliższych wyborach samorządowych zdobędzie jakieś większe miasto?

Nie jest to wykluczone.

Czy według pana w Smoleńsku miał miejsce zamach?

Nie wykluczam, ale też nie przesądzam w żadną stronę.

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu. I dobrej nocy! Pozdrawiam. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła