E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Skwieciński o mediach: „Od lat obniżają poziom i są stronnicze”

opublikowano: 8 kwietnia 2014
Skwieciński o mediach: „Od lat obniżają poziom i są stronnicze” lupa lupa

Publicysta tygodnika „wSieci” odpowiadał na pytania internautów. Zapraszamy do lektury relacji z czata.

Panie redaktorze, niech pan mi powie, dlaczego Polacy są tacy głupi i głosują na PO? Czy zgadza się Pan z tym, że komuna do tego stopnia zniszczyła nasz charakter narodowy, że wybieramy Bronka i Donka i całą tę trupę cyrkową? Czy to jest nieodwracalne, tzn. to przeoranie głów? Czy mamy szanse na to, że nowe pokolenie będzie tak patriotyczne jak przedwojenne?

Jest nadzieja, najmłodsze pokolenie jest może nie tak patriotyczne jak przedwojenne, ale według różnych wskaźników zauważalnie bardziej niż 30-, 40-latkowie.

Czy w przypadku wygranych wyborów przez PIS, w przypadku objęcia władzy w konfiguracji większościowej, nieważne z kim, czy jest możliwa jakaś forma dekomunizacji i lustracji dla tych pozostałych czerwonych kanalii i im pokrewnych...?

Szczerze mówiąc w całkowitą dekomunizację w tej chwili trudno mi uwierzyć. Natomiast różnego rodzaju działania mogą spowodować spadek znaczenia elit postkomunistycznych - tak jak na Węgrzech. Ale nie do zera.

Co Pan myśli o europosłach-celebrytach bez odpowiedniego wykształcenia i przygotowania, np. Krzywonos lub Adamek?

Pokazuje to, jak dalece przywódcy partyjni lekceważą Parlament Europejski.

Jaki Polska ma interes narodowy w przesadnym angażowaniu się w sprawy Ukrainy? Cała UE i USA zachowują daleko idącą wstrzemięźliwość a my (zarówno elity rządzące jak i opozycja) samotnie wymachujemy szabelką nie mając ani ekonomicznych ani militarnych zasobów.

To jest po prostu dla nas ważniejsze, niż dla kogokolwiek innego w Europie.

Byłby Pan uprzejmy nieco rozwinąć myśl? Dlaczego nam tak bardzo powinno zależeć od uniezależnienia Ukrainy od Rosji? Dalej nie wiem, „co my z tego mamy". Póki co Rosjanie nałożyli embargo na nasze produkty wieprzowe, pragnę również zauważyć, że kupujemy od nich (i tak prawie najdroższy) gaz.

Dlatego, że istnienie niepodległej (i silnej) Ukrainy gwarantuje w dużym stopniu to, że my jesteśmy bezpieczni. Produkty wieprzowe - boleję, ale nasz eksport do Rosji to jedynie 5 procent całego naszego eksportu. Da radę przeżyć nawet całkowite embargo na wszystko.

Co z tą biedną Polską ? Czy według Pana nasz kochany Jarek ma szanse na zwycięstwo w wyborach (obojętnie jakich)? Co Pan sądzi o JKM`ie (poglądy, komentarze odnośnie pobytu Polski w UE itp.)?

JKM nie popieram, jest moim zdaniem szkodliwy. Zwycięstwo PiS jest możliwe, ale zdecydowanie nie jest pewne.

W jaki sposób szkodliwy? Co PIS musi zrobić według Pana, aby przybliżyć się do zwycięstwa?

Najkrócej: Orban to przywódca brutalny, ale zarazem potrafiący wciąż przyciągać do siebie nowe środowiska. PiS-owi to nie wychodzi...

Czy grozi nam wojna na wschodzie?

Wojna w sensie, żeby Polska została napadnięta - nie przypuszczam. Natomiast atak na Ukrainę i w konsekwencji wojna tam jest ciągle możliwy.

Co my jak Polska i Polacy powinniśmy zrobić, jeśli Putin ruszy na Ukrainę?

Powinniśmy udzielić Ukrainie maksymalnej pomocy w ramach naszych możliwości i naciskać na Zachód, aby zachował się maksymalnie ostro.

Panie Redaktorze, jak przebiega praca nad wywiadem-rzeką z Panią Zofią Romaszewską i śp. Zbigniewem Romaszewskim? Jakiś czas temu na swoim profilu wspominał Pan o tym. Czy jest już jakiś wstępny termin publikacji? Może Pan też zdradzić, kto miałby być wydawcą?
PS. Bardzo sobie cenię Pana teksty - zarówno te krótsze, jak i dłuższe!

Pani Zofia Romaszewska po śmierci Męża nie bardzo jak dotąd czuła się na siłach, by przystąpić do autoryzacji, zmian itd. Liczę na to, że niedługo się to zmieni.

Jak Pan myśli, co można zrobić, żeby zakończyć wojnę polsko-polską i zbudować coś razem ponad podziałami? Drugie pytanie, proszę o Pana komentarz odnośnie wyborów na Węgrzech, mimo wszystko socjaliści zebrali ponad 20 % głosów, myśli Pan, że lewica w Polsce za rok też osiągnie taki wynik? Trzeba przyznać, że są bardzo medialni i aktywni na uniwersytetach w Polsce.

Na Węgrzech lewica poszła do wyborów razem. W Polsce na razie jest to niemożliwe.

Jak Tusk przestanie być wygodny dla salonu, przegra wybory, potem następne. Jak Pan myśli, na kogo spadnie całe poparcie i pomoc mediów prorządowych??

I SLD i Palikot z różnych względów się nie sprawdzają, więc salon będzie musiał coś wymyśleć

Czemu Pan Tusk nie zjawił się na spotkaniu na temat zdrowia?

Najwyraźniej uznał, że może tam przegrać. A ponieważ jest teraz "wielkim narodowym przywódcą" na skutek wydarzeń na Ukrainie, to może sobie pozwolić na zlekceważenie szefa opozycji.

Co można zrobić, aby uchronić Polskę przed uzależnieniem od Rosji (jeśli się da)? Jak naprawić popełnione już błędy?

Po pierwsze, tak jak dotąd nie godzić się na rosyjskie inwestycje w Polsce. Po drugie, konsekwentnie budować armię i struktury współdziałania z NATO.

Czy jest Pan za mniejszymi podatkami, mniejszą biurokracją i likwidacją niepotrzebnych licencji i koncesji? Jakie jest Pana zdanie na temat wejścia KNP do EP i być może przyszłej koalicji z PiS oraz PRJG?

Raczej nie sądzę, żeby KNP dostał sie do EP. Korwin zawsze był lepszy w sondażach niż w wyborach.

Witam, co ma Pan do powiedzenia w sytuacji, kiedy prokuratura ostatecznie odrzuciła możliwość zamachu w Smoleńsku?

Wydaje mi się, że wciąż nie odpowiedziano na pytanie o przyczynę katastrofy.

Dlaczego niektóre media publiczne zakłamują faktyczne informacje albo przekazują je nie sprawdzając stanu faktycznego?

Media od lat obniżają poziom (finanse...). Do tego dochodzi stronniczość.

Witam..! Czy Putin dąży do tego, żeby w Europie wybuchła wojna..?

Nie, on sadzi, że odbuduje imperium bez wojny z Zachodem.

A co może zyskać albo stracić Polska przez to, co dzieje się w Europie Wschodniej?

W najgorszym wypadku może osunąć się w szarą strefę pomiędzy Rosją a Zachodem. W najlepszym - trwale zagwarantować sobie niepodległość, przynależność do Zachodu i bezpieczeństwo.

Dlaczego Putin nie reaguje na sankcje nakładane przez Europę i USA?

To są na razie sankcje bardziej symboliczne niż realne.

Dobry na wieczór! Czy Polska była powinna angażować się w ogóle w sprawy na Ukrainie?

Tak, bo niepodległa Ukraina jest zupełnie podstawowym interesem Polski.

Czy widzi Pan jakąkolwiek możliwość na powstrzymanie Rusi na chwilę obecną, z Władimirowiczem na przedzie?

Powstrzymać Rosję mogą wyłącznie Amerykanie.

Pytań jest sporo, ale wybiorę kilka z nich. Czy sądzi Pan że nasi sąsiedzi ze Wschodu (Rosja) są zdolni nas zaatakować, gdy prezydentem jest Komorowski a premierem Tusk?
Katastrofa smoleńska...

Jak daleko według Pana mogą posunąć się mainstreamowe media w sprawie zagłuszania, dezinformacji, reaktywacji przemysłu pogardy, jeżeli chodzi o wyjaśnianie przyczyn katastrofy smoleńskiej? Czy uważa Pan, że ta sprawa to dla pewnych grup być albo nie być?

Polska jednak jest w NATO, dlatego bezpośredni atak na Polskę jest moim zdaniem nieprawdopodobny.

Co do Smoleńska - mogą posunąć się daleko. Z drugiej strony teraz, po Krymie, widzę pewne zawahanie wśród części ludzi, którzy dotąd jednoznacznie odrzucali możliwość zamachu.

Czy jest szansa przepędzić z Sejmu postkomunistów ? Z tego co wiem, to jest ich tam mnóstwo.

Tak do końca to przepędzić ich można byłoby chyba tylko wprowadzając jednomandatowe okręgi, i to bez drugiej tury. Wtedy w Sejmie znalazłyby się tylko PO i PiS. Ale to i niemożliwe, i ryzykowne dla obu głównych partii.

Czysto HIPOTECZNIE zakładając, że Rosja po podporządkowaniu sobie Ukrainy zacznie próbować destabilizować inne kraje, vide – Mołdawia, Litwa, Polska, jak Pan ocenia obecny system obrony Państwa?!

Oceniam ten stan bardzo krytycznie. Musimy mieć możliwość co najmniej utrzymywać kluczowe lotniska i porty, by sojusznicy w ogóle mieli możliwość nam przyjść z pomocą. Obecnie raczej nie mamy tej możliwości.

Czy nie sądzi Pan, że nadszedł czas, aby dać szansę innym mniejszym partiom spoza Parlamentu?

Ile partii było w Sejmie I kadencji? Nie skończyło się to dobrze...

Witam, czy zgodzi sie pan z przytoczonym dziś na tym forum cytatem Johna Swintona, amerykańskiego dziennikarza ''The New York Times'', który w dzień odejścia na emeryturę nie wytrzymał i powiedział to, co mu leżało na sercu, szokując Amerykanów! ''Każdy wie, że niezależna prasa nie istnieje. Żaden z was nie ośmieliłby się ogłosić własnych opinii; a gdyby nawet, nie zostałyby one wydrukowane. Dostaję ileś dolarów za to, żebym powstrzymywał się od wyrażania własnych poglądów i opinii. Praca dziennikarza polega na niszczeniu prawdy, łganiu na potęgę, deprawowaniu, zohydzaniu, czołganiu się u stóp mamony, sprzedawaniu siebie, sprzedawaniu swojego kraju i swojego Narodu w zamian za swoją pensję. My, dziennikarze, jesteśmy wasalami, instrumentami w rękach bogaczy, którzy potajemnie spiskują i kierują wszystkim zza kulis! Jesteśmy marionetkami! Jesteśmy intelektualnymi prostytutkami!'' ... ? Czy może uważa Pan siebie za osobę wiarygodną i wypowiadającą publicznie swoje przemyślenia, opinie...?

Opinia przesadna, choć niestety zwraca uwagę na rzeczywiste, niekorzystne procesy.

Zadałam jeszcze pytanie czy Pan uważa sie za dziennikarza niezależnego, wiarygodnego i wolnego od ustawek politycznych/finansowych?

Skromność nie pozwala mi odpowiedzieć...

Dziękuję i dobranoc! 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.