Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Śmierć może być piękna

opublikowano: 2 listopada 2016
Śmierć może być piękna lupa lupa
Fot. wSieci

Zmarły nie powinien przerażać rodziny. Ma wnosić spokój. I zaświadczać, że śmierć jest czymś realnym, normalnym – Milena Kindziuk wspomina w swoim artykule śp. ks. Jana Kaczkowskiego.

Dziennikarka wprowadza czytelnika w klimat Dnia Zadusznego, przypominając postać ks. Kaczkowskiego i jego niezwykle pozytywną filozofię.

Ks. Kaczkowski, rocznik 1977, odszedł ponad pół roku temu. Na to, żeby się pożegnać ze światem, miał trzy lata. Nowotwór to długie pożegnanie. Jedno z najdłuższych – zauważa Milena Kindziuk w swoim artykule dla tygodnika „wSieci”.

Duszpasterz zasłynął swoim nietypowym poglądem na życie i śmierć, którym pragnął podzielić się z resztą świata będąc w obliczu śmiertelnej choroby.

Przekonywał: „Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje”. W wywiadzie, który przeprowadzałam z nim dla tygodnika „wSieci”, dodawał: „Warto żyć na pełnej petardzie, zwłaszcza wtedy, jeśli to życie się kurczy. Mam glejaka w mózgu i niedowład lewej części ciała, wiem, że moja choroba jest śmiertelna. Ale to nie znaczy, że mam siedzieć i płakać” – przypomina publicystka.

W swoim artykule Milena Kindziuk przywołuje też słowa księdza dotyczące przemiany, jaka zaszła w nim, kiedy dowiedział się o swojej chorobie.

„Zanim zachorowałem, bałem się wielu rzeczy, wielu więcej niż dziś. Przestałem się bać za przyczyną raka, a także – jak sądzę – Jerzego Popiełuszki, który mówił, że największą tragedią człowieka jest strach, który go paraliżuje” – przywołuje dziennikarka słowa księdza.

Ksiądz Jan swoim nauczaniem i pracą w hospicjum zapisał się w pamięciach wielu ludzi. Niektórzy ze względu na specyfikę podejmowanych przez niego tematów i styl wypowiedzi nazywali go „coachem dobrej śmierci”.

Śmierć naprawdę nie jest tragicznie smutna i przerażająca – zdaje się szeptać do nas z Nieba ks. Jan. Jak powiedział zresztą w „Ostatniej rozmowie”: „Śmierć może być piękna”. Jest piękna. Przynajmniej ta pojmowana przez ks. Kaczkowskiego – podsumowuje swoje epitafium dla ks. Jana Kaczkowskiego Milena Kindziuk.

Więcej o śp. ks. Janie Kaczkowskim w nowym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już 31 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła