Suwerenność Ukrainy wg Niemców

opublikowano: 23 sierpnia 2014
Suwerenność Ukrainy wg Niemców lupa lupa
fot. PAP/EPA

Ukraińcy pilnie potrzebują pieniędzy. Niewykluczone, że Berlin zechce im zaoferować, taką pomoc, ale problem polega na tym, że warunkiem tej pomocy będzie zapewne zaakceptowanie niemieckiej propozycji ws. zakończenia działań wojennych w Donbasie, która oznacza coś więcej niż finlandyzację Ukrainy - mówi były dyplomata w Moskwie i charge d’affaires RP na Białorusi, ekspert ds. Wschodu i bloger Witold Jurasz w rozmowie z portalem „Stefczyk.info”.

Według niego realna suwerenność Ukrainy w takim scenariuszu byłaby cieniem tego, czym cieszyli się Finowie.

- Niepokoi mnie jednak przede wszystkim postawa Polski, która wydaje się nie dostrzegać tego zagrożenia. Skądinąd to nie pierwszy raz, gdy postawa Warszawy jest dwuznaczna – kilka tygodni temu nasz kraj przyłączył się do wezwań o zawieszenie broni, mimo iż było jasne, że było ono na rękę wyłącznie Rosjanom, którzy potrzebowali czasu, by się przegrupować i dostarczyć więcej sprzętu dywersantom — przekonuje Jurasz. Jego zdaniem Rosji nie chodzi o Ukrainę, ale o zniszczenie post-zimnowojennego układu sił w Europie i zastąpienie go współczesnym „koncertem mocarstw”.

Cała rozmowa na portalu Stefczyk.info. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła