Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Szkopiak: Katyń podzielił historię

opublikowano: 9 maja 2018
Szkopiak: Katyń podzielił historię lupa lupa
Fratria

„Katyń. Ostatni świadek” pokazuje zdarzenia z punktu widzenia Anglików, a nie jak film Andrzeja Wajdy z perspektywy Polaków – mówi Piotr Szkopiak, urodzony w Anglii reżyser filmu „Katyń. Ostatni świadek”.

Rozmówca Jolanty Gajdy-Zadwornej wyjaśnia także, jaka jest obecnie wiedza Anglików na temat mordu katyńskiego:

Z wiedzą bywało różnie, ale też niektórzy producenci – ci zorientowani w sprawie – pytali, po co znowu o tym mówić. Ja im na to: wy wiecie, ale wielu ludzi nie ma pojęcia. Zresztą do Holokaustu również się wraca, chociaż wszyscy o nim wiedzą. Jedna z producentek zapytała mnie też, ilu ludzi zostało zamordowanych w Katyniu. Kiedy powiedziałem, że 22 tys., usłyszałem: „Tylko? Żydów wymordowano miliony, to czym jest wobec tego parę tysięcy”. Odpowiedziałem jej, że ten mord jest symbolem, także tego, co działo się po wojnie. Nie można było o tej zbrodni mówić, bo Polska została oddana Sowietom. I to nie jest tylko polska historia, ale też angielska, amerykańska i światowa. Bo tamten moment zmienił bardzo dużo. Jest historia przed Katyniem i po Katyniu. To także moja historia, bo nie byłoby mnie, gdyby nie to, co się działo w związku z Katyniem. Polska emigracja wróciłaby do Polski. Moi rodzice by się nie spotkali.

Reżyser odnosi się także do „Katynia” Andrzeja Wajdy z 2007 r.

Film Andrzeja Wajdy skupia się na dramacie bohaterów i jest skierowany do tych, którzy temat znają. Ja chciałem dotrzeć do ludzi, którzy o tamtych wydarzeniach nic nie wiedzą, do młodszych widzów, których ciężki historyczny dramat nie przekona. Dlatego zdecydowałem się na thriller polityczny – sensacyjną intrygę, która grozi śmiercią. W tle są jednak autentyczne wydarzenia – ukrywana przez lata zbrodnia katyńska. W polityce, którą po wojnie prowadzili Anglicy i Amerykanie, było im z tą wiedzą bardzo niewygodnie. I wciąż nie jest to temat, do którego chcą wracać, ale – taką mam nadzieję – jeśli film zainteresuje widzów, może będą chcieli sprawdzić fakty, dowiedzieć się więcej. O to mi chodziło.

Cały wywiad z reżyserem filmu „Katyń. Ostatni świadek” w nowym numerze tygodnika „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 7 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła