Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Ta władza jest na dłużej

opublikowano: 21 lipca 2016
Ta władza jest na dłużej lupa lupa
wSieci

Polecamy wywiad "wSieci" z prof. Krasnodębskim!

TA WŁADZA JEST NA DŁUŻEJ

Obóz III RP naprawdę uwierzył, że jeżeli zrobią masową demonstrację, zorganizują pomoc za granicą, to zdołają anulować wynik wyborów. Ale historia z lat 2005–2007 się nie powtórzy – zauważa prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i poseł do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi prof. Zdzisław Krasnodębski dzieli się swoimi obserwacjami na temat obecnej władzy w Polsce, jej przyszłości, a także skuteczności działań opozycji i roli Jarosława Kaczyńskiego w państwie. Zauważa, że rzeczywiście w Polsce rządzi Jarosław Kaczyński. To realny przywódca całego ruchu, lider zwycięskiej partii, która sprawuje rządy. W jego rękach jest odpowiedzialność za decyzje strategiczne. Choć niekiedy podejmuje też decyzje w sprawach konkretnych. Jednak, jak zauważa socjolog – nikt tego nie planował. Ta konstelacja utworzyła się spontanicznie w wyniku wyborów. Najpierw prezydenckich, potem parlamentarnych. I to konstelacja pozytywna. Widać, że pani premier Beata Szydło spełnia w tym obozie bardzo ważną i pozytywną funkcję, nie tylko z powodu kompetencji, lecz także ze względu na swoją osobowość, na to, że jest sympatyczną kobietą, umiejącą w miękki sposób rozbrajać część ataków.

Prof. Krasnodębski mówi również o stabilnym poparciu Polaków dla rządów PiS. Przede wszystkim wynika ono z różnicy między poprzednim i obecnym rządem: […] tamten nie miał żadnego planu, działał doraźnie, nie można było w zasadzie poważnie rozmawiać o niczym, co nie było związane z doraźnymi potrzebami politycznymi, skrótowo mówiąc: ze słupkami poparcia. Ludzie to dostrzegają, stęsknili się za poważnym podejściem do spraw państwa. Po pierwsze, nawet plany są teraz bardziej ambitne, po drugie, są realne działania rządu w kierunku ich realizacji. Weźmy kryzys demograficzny, precyzyjnie zdiagnozowany długo przed wyborami, z obiecaną w kampanii receptą w postaci programu 500+ i zdecydowanym jego wdrożeniem po przejęciu władzy. W odpowiedzi na kryzys innowacyjności mamy plan Morawieckiego. […] Mamy ogólny zapał modernizacyjny. Nikt nie może zagwarantować, czy to wszystko zostanie zrobione, ale próba jest poważna.

W rozmowie prof. Krasnodębski mówi także o konieczności budowania pozytywnego wizerunku Polski za granicą. Na razie możemy powiedzieć, że o ile trochę udało się przełamać monopol informacyjny w Polsce, to za granicą jest, jak było, czyli panuje jedna powszechnie obowiązująca wersja bez próby zrozumienia tego, co naprawdę się w Polsce dzieje. Powielany jest obraz szczęśliwego kraju rządzonego przez ostatnie osiem lat przez wspaniałą, szlachetną i postępową partię Platformę Obywatelską, która nagle straciła władzę na rzecz formacji, która jest jakąś rzekomo skrajną siłą. Co więcej, w tej opowieści, co nas oczywiście śmieszy, PO jest formacją chrześcijańską, postsolidarnościową i konserwatywną, co powoduje, że ktoś, kto jest na prawo od nich, jest ukazywany jako radykalnie prawicowy oraz populistyczny. Rozmówca stwierdził również, że w sprawie zmiany sposobu patrzenia na Polskę za mało jeszcze zrobiono. To się na szczęście powoli zmienia, a szczyt NATO może być początkiem dużego zwrotu. Naszą szansą jest to, że ten wizerunek jest tak czarny, tak nieprawdopodobnie absurdalny, że każdy normalny kontakt, każda uczciwie zorganizowana wizyta w Polsce rozbijają go w pył. To należy wykorzystać. Niech każdy zobaczy, że nie ma u nas żadnej cenzury, ale jest żywy, prawdziwy i nieskrępowany spór polityczny, w którym są media wspierające rząd, lecz zdecydowana większość największych z nich jest radykalnie antyrządowa. Niech każdy się dowie, jak bardzo przez lata marginalizowano istotną część społeczeństwa, elit, dziennikarzy, i to, co dzieje się dzisiaj, jest tylko przywracaniem elementarnej równowagi.

Cały wywiad z prof. Zdzisławem Krasnodębskim we „wSieci”, w sprzedaży już od 18 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła