Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

W nowym numerze „Sieci”: Piątka+ Morawieckiego

opublikowano: 23 kwietnia 2018
W nowym numerze „Sieci”: Piątka+ Morawieckiego
Flickr/PiS; Fratria/"Sieci"

Stanisław Janecki tłumaczy obecną strategię partii rządzącej

Nowy plan rządu wzmacnia premiera, osłabia wewnętrzne konflikty i zmusza rządzących do rozmowy z Polakami – na łamach tygodnika „Sieci” Stanisław Janecki odnosi się do propozycji nowych przedsięwzięć premiera Morawieckiego.

Autor pisze o wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego na konwencji zjednoczonej prawicy 14 kwietnia br. oraz przedstawia jego propozycje:

Na początku „piątka Morawieckiego” była dwunastką. Plan nowych przedsięwzięć premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu, przedstawiony na konwencji zjednoczonej prawicy 14 kwietnia 2018 r., zawierał 12 propozycji przygotowanych przez i dla prezesa Rady Ministrów, które po dyskusji w kierownictwie rządu i jego politycznego zaplecza zostały zredukowane do pięciu konkretów. Nie chodzi tylko o to, że piątka dobrze się kojarzy, np. z tym, że rząd będzie na piątkę, lecz także o to, że zbyt dużo celów trudno spamiętać, szczególnie przez przeciętnego odbiorcę. Zapewne w związku z podobnymi skojarzeniami rząd AWS, kierowany przez Jerzego Buzka, podjął się przeprowadzenia pięciu reform ustrojowych (inna sprawa, jak te reformy wdrożono i jakie efekty one przyniosły). Z tym że „piątka Morawieckiego” to same konkrety, przeliczalne i łatwe do wyobrażenia, a nie kwestie ogólne, których skutki mogą być przez lata niewidoczne, przeciętni obywatele zaś mogą w ogóle nie odczuwać ich efektów w domowych budżetach czy w codziennym życiu – czytamy w artykule. - „Piątka Morawieckiego” to mniejsza (proporcjonalnie) składka ZUS dla małych firm (program Mała Firma, Mały ZUS), obniżenie dla małych firm podatku CIT z 15 do 9 proc., wyprawki w wysokości 300 zł dla uczniów szkół podstawowych i średnich (do 18. roku życia), ułatwienia poruszania się i funkcjonowania dla osób niepełnosprawnych, starych lub niedołężnych (w ramach programu Dostępność+), przeznaczenie 5 mld zł na lokalne drogi. Jako plus do „piątki Morawieckiego” można zaliczyć przedstawiony przez wicepremier Szydło program Mama+. To przede wszystkim minimalne emerytury dla kobiet, które urodziły co najmniej czworo dzieci i po osiągnięciu wieku emerytalnego nie mają prawa nawet do tej minimalnej emerytury. To premia dla kobiet, które urodzą drugie dziecko przed upływem dwóch lat od narodzin pierwszego (m.in. ułatwienia w dostępie do żłobków i przedszkoli). To bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. To ułatwienia dla mam będących studentkami. To darmowe przejazdy komunikacją miejską dla matek z dzieckiem w wózku – konkretyzuje Janecki.

Stanisław Janecki tłumaczy obecną strategię partii rządzącej:

W PiS zawarto kompromis, że teraz wszyscy pracują na premiera, gdyż jeśli będzie słaby, nie poprowadzi obozu do wyborczych zwycięstw. A i sam szef rządu ma skorzystać na tym, że będzie się zajmować konkretami oraz sprawami technicznymi. Dotychczasowe funkcjonowanie Morawieckiego w opinii publicznej z konkretami się nie wiązało lub wiązało w niewielkim stopniu. A konkrety czy sprawy techniczne są najmocniejszą stroną premiera, za to jest też najwyżej oceniany. „Piątka Morawieckiego” ma również odbudować zaufanie do władzy i wyzerować negatywne konto rządzących – poprzez odcięcie się od błędów przeszłości, obietnicę ich niepowtarzania oraz wyjątkową aktywność w terenie. Nie bez znaczenia jest też to, że „piątka Morawieckiego” oraz inne przygotowywane konkrety są największym problemem opozycji, nieumiejącej tym konkretom przeciwstawić niczego własnego, równie uchwytnego. Jedynym konkretem była kampania PO i PSL piętnująca tych ludzi władzy, którzy otrzymali nagrody i premie. Byłaby ona skuteczna na dłuższą metę, gdyby PO i PSL były w tej kwestii bez skazy i gdyby to nie był ich jedyny program. A straszenie Polaków, że „piątka Morawieckiego” zrujnuje budżet państwa, co robi np. była wiceminister finansów Izabela Leszczyna, zupełnie nie działa, skoro nie zrujnowały budżetu czterokrotnie wyższe wydatki na program 500+ - pisze autor.

Z całym artykułem Stanisława Janeckiego można się zapoznać w nowym numerze tygodnika „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 23 kwietnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła