"wSieci": Popsute wakacje Kaczyńskiego

opublikowano: 2 września 2016
"wSieci": Popsute wakacje Kaczyńskiego

Czy jesienią czeka nas dymisja premier Beaty Szydło, a ster władzy w państwie przejmie Jarosław Kaczyński? 

Czy jesienią czeka nas dymisja premier Beaty Szydło, a ster władzy w państwie przejmie Jarosław Kaczyński? Członkowie jego partii utwierdzili się w przekonaniu, że ich lider zmusi premier Szydło do dymisji i sam stanie na czele rządu. Najbardziej doświadczeni w obserwowaniu kuchni politycznej przestrzegają, aby nie być tego pewnym – analizuje w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

O konieczności objęcia przez Jarosława Kaczyńskiego teki premiera mówi się od kilku miesięcy. Piotr Zaremba zauważa jednak, że prezes PiS wcale do tego się nie kwapi.

Prezes PiS eksponuje dwa argumenty. Po pierwsze, Beata Szydło rozmiękcza wizerunek ekipy rządzącej, ułatwiając trwałe dominowanie w sondażach. Możliwe, że bezpośrednie wzięcie sterów w dłonie przez Kaczyńskiego pogorszyłoby te notowania. A po drugie, on z kolei musi pilnować partii i jej ludzi w rozmaitych kontrolowanych przez nią instytucjach. W tej chwili ma czas na najróżniejsze rozgrywki typu gaszenie wojny o telewizję publiczną. Gdyby się przeniósł do kancelarii w Alejach Ujazdowskich, byłby zaabsorbowany trudami rządzenia, podczas gdy pod jego bokiem, w obrębie pisowskiego dominium, zaczęłaby się plenić frakcyjność – zauważa Zaremba.

Największym problemem obecnego rządu, zdaniem Zaremby, jest brak drużyny. Nieomal od początku jej rząd był konfederacją luźnych, zwalczających się grup oglądających się na wolę prezesa, a czasem próbujących ją zgadnąć – podkreśla publicysta „wSieci”. 

Prawdopodobnie generalne przetasowanie nastąpi, ale raczej jeszcze nie teraz. Być może należy się go spodziewać w przyszłym roku, na jesień pozostawiając jedynie drobne korekty gabinetu i odwołanie kilku ministrów.

Które ministerialne fotele są najgorętsze i jacy ministrowie mogą spać spokojnie, a którzy już powinni przygotowywać się do przeprowadzki? Na te pytania stara się odpowiedzieć Piotr Zaremba w najnowszym numerze „wSieci”. Już 29 sierpnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła