Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"wSieci": Powstańcy ery smartfonów!

opublikowano: 4 listopada 2014
"wSieci": Powstańcy ery smartfonów! lupa lupa

Czy młodzi Polacy potrafiliby dziś walczyć za kraj?

"Wyobraźmy sobie, że wybucha wojna, a wojska wroga stają u naszych granic. Czy dzisiejsze 20-, 30-, 40-latki chwycą za broń i pójdą się bić, czy raczej kupią bilet na samolot i odlecą daleko stąd? Chcemy wierzyć, że większość, tak jak nasi bohaterowie, będzie bronić swojego domu i swojego państwa" – na łamach tygodnika „wSieci” o patriotyzmie młodych pisze Marcin Wikło.


Trudno jednoznacznie określić, jak zachowaliby się młodzi Polacy w obliczu realnego zagrożenia wojną. Nie ma żadnych wiarygodnych badań na ten temat. A przecież nawet gdyby były, to i tak wszystko zweryfikowałby moment decyzji – pisze Marcin Wikło zastanawiając się nad patriotyzmem młodego pokolenia.

 

Dziennikarz przytacza deklaracje przedstawicieli tej grupy. "W moim otoczeniu nie ma osób, które by powiedziały, że gdy przyjedzie Ruski czołgiem, to kupuję bilet i lecę stąd jak najdalej. Może mam szczęście do ludzi? – zastanawia się Szymon Huptyś. Ma 25 lat, mieszka w Krakowie. Skończył lingwistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i językoznawstwo na uniwersytecie w Lejdzie w Holandii. – Mając kategorię A na pewno zostałbym powołany do służby. I na pewno nie robiłbym jakichś akrobatycznych ruchów, aby się z tego wymigać. Jak będzie trzeba, to będzie trzeba – zapewnia”.

 

„Karol Litwin pochodzi z Kielc, ale mieszka i pracuje w Lublinie. Tam skończył studia historyczne, próbuje robić doktorat. Ma 25 lat. – Na pewno byłbym w stanie walczyć. Zastanawiałem się nad tym, bo to jest duże poświęcenie, ale czemu mamy poświęcać swoje życie, jak nie temu, co kochamy – mówi. – Ojczyzna, rodzina, przyjaciele – to kochamy. I naszej miłości poświęcamy to, co jest dla nas najważniejsze, czyli także zdrowie i życie. W obronie tych wartości byłbym w stanie zrobić wszystko – deklaruje” – cytuje Wikło.

 

Czy młodzi chcą bronić kraju? – więcej na ten temat w najnowszym wydaniu największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”, w sprzedaży od 3 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

 


  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła