Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"wSieci": Wyborczy raport specjalny!

opublikowano: 19 października 2015
"wSieci": Wyborczy raport specjalny! lupa lupa

Wybory 2015 - analizy, prognozy, komentarze w wydaniu specjalnym tygodnika „wSieci”.

O co toczy się gra – to tytuł materiału, który otwiera cykl tekstów poświęconych wyborom 2015 w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”. Na okładce wydania specjalnego znalazł się wizerunek Józefa Piłsudskiego wraz z cytatem z wypowiedzi marszałka na temat programu dla Rzeczypospolitej. „Najprostszy. Bić k…wy i złodziei!” – miał odpowiedzieć naczelnik hrabiemu Aleksandrowi Skrzyńskiemu. Dziś, w 2015 roku te słowa nadal są się niezwykle i boleśnie aktualne.

Bronisław Wildstein podkreśla w artykule „O co toczy się gra” - Stawka tych wyborów wydaje się wyjątkowa w historii III Rzeczypospolitej. Wszystko wskazuje na to, że zwycięży opozycja, która odrzuca jej porządek. Sytuacja międzynarodowa też ostentacyjnie kwestionuje wszelkie pewniki, na których został on zbudowany.

Grzegorz Górny pisze o skutkach rządów ludzi bez sumienia. - W ostatnich latach rządzącej koalicji wydawało się, że ma ona władzę absolutną. Seria zwycięstw wyborczych, przejęcie wszystkich decyzyjnych instytucji w państwie, poparcie administracji, mediów, służb i wielkiego biznesu – to rodziło przekonanie, że raz zdobytej władzy nie odda nigdy. (…) Nic dziwnego, że w takiej sytuacji wśród ludzi określonej konduity rodzi się poczucie, iż są dożywotnimi właścicielami państwa i mogą je traktować jak swój prywatny folwark. Taka sytuacja rodzi też poczucie bezkarności. W ciągu ośmiu lat rządów PO-PSL było co najmniej kilkanaście poważnych afer, które w każdym cywilizowanym kraju zakończyłyby się dymisją gabinetu.

Temat wyborów podejmują również m.in. Piotr Zaremba i Piotr Skwieciński. Pierwszy z publicystów przywołuje ważne zagadnienie edukacji i stwierdza, że temat ten był przez lata niejako pomijany. - Od początku wolnej Polski edukacja nie stała się ani razu tematem wyczerpującej debaty politycznej. Mówiono o niej na ogół w kontekście podwyżek dla nauczycieli i narzekania na nich, że za bardzo obciążają finanse państwa branżowymi przywilejami. – zauważa Zaremba. Publicysta ocenia, że w trwającej kampanii - W powodzi obietnic, nie zawsze sensownych i realistycznych, edukacyjny program PiS wyróżnia się spójnością oraz dojrzałością. To próba powrotu do tradycyjnej szkoły mistrzów. I zagwarantowania przez wspólnotę, że edukacja nie będzie polem mechanicznego oszczędzania.

Z kolei Piotr Skwieciński prognozuje, że - Już samo objęcie władzy przez ludzi, dla których rządy w Polsce są celem ostatecznym, a nie wstępem do dalszej kariery, na którą trzeba sobie zasłużyć w Berlinie czy Brukseli, byłoby jakościową zmianą na lepsze – zauważa publicysta i podkreśla dalej, że choć politycy PiS może nie w 100 proc. są idealni, to - przynajmniej nie mają mentalności satelickiej i nie uważają, że Polska nic nie znaczy i nic nie może. To już dużo – ocenia publicysta.

Więcej na temat wyborów 2015 – w wydaniu specjalnym tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 19 października br., teraz także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.   

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła