"Wstyd, że w Warszawie nie ma pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego"

opublikowano: 11 marca 2014

Wiktor Świetlik spotkał się na czacie z czytelnikami naszego tygodnika.

Publikujemy zapis czata z publicystą "wSieci".


Nie uważa Pan, że jest Pan w ogóle nieprzekonujący w programach z Piotrem Szumlewiczem, gdy rozmawiacie Panowie o Ukrainie? Po co mamy się tam w ogóle pchać? Ukraińcy nigdy nie działali na naszą korzyść, a Krym jest jednak w większości rosyjski... Dodatkowo trudno zrozumieć zamiłowanie polskiej centroprawicy do Stanów Zjednoczonych i wasalskie oczekiwanie na instalację w Polsce ich wojska...

Są gminy w Polsce, które zdaniem niektórych są w większości niemieckie. Krym jest rosyjski, bo wywieziono z niego Tatarów. Czy naprawdę Pan sądzi, że na Krymie się nie skończy. Nie miłuję ślepo USA, bywam bardzo krytyczny, szczególnie wobec tej ekipy. Mam też świadomość siły nurtu nacjonalistycznego na Ukrainie, ale to dziś dużo mniejsze zagrożenie niż Rosja. Uważam, że polityka to rachunek interesów i sił i w naszym interesie jest przekonywać USA, że jeśli chodzi o politykę wschodnią nasze interesy są tożsame. Skądinąd skutecznie zrobił to za nas Putin. Poza tym, jeśli chodzi o Majdan, po ludzku, jeśli młodzi ludzie chcą wolności i samorealizacji, a nie oligarchicznego syfu, to wolę ich.


Przecież po stronie opozycji też są oligarchowie, więc przypisywanie ich jedynie do Partii Regionów jest nieporozumieniem. Liderzy opozycji również mieszkają w nie gorszych willach niż ludzie Janukowycza. Dobrze, że wspomniał Pan o Niemcach, bo to kolejny przykład hipokryzji polskiej centroprawicy - dotąd mówiła ona o "zakamuflowanej opcji niemieckiej", ale szefowa niemieckiego rządu stała się nagle opiniotwórcza, bo stwierdziła, że Putin jest niepoczytalny.

Opiniotwórcza to ona była zawsze. Zgadzam się, podobnie jak Orban oparł się na części oligarchii. Zresztą wiem, ze piękna Julia ma masę brudu za paznokciami. Nie zmienia to faktu, ze ta cześć społeczeństwa, która chce zmian i odtrącenia tego układu była na Majdanie w szeregach opozycji, a nie zastępach tituszek.


Czy Nowa Prawica ma w końcu szanse na przekroczenie 5% ? Po liczbie fanów na fb JKM widać, że popularność sporo wzrosła.

W moim liceum, niecałe 20 lat temu urządziliśmy takie małe referendum. Wygrał JKM. Mam wrażenie, że podobnie jest z jego popularnością.


Naprawdę sądzi Pan że pieniądze które wydajemy na armię są wciąż za małe? Czy może źle rozdysponowane? a pobór! nie należy wrócić do powołań (chyba koniecznych jednak) z przed reformy?

Z tego co twierdzi większość osób, co do których mam zaufanie pobór nie ma większego sensu jeśli chodzi o efektywność armii, lepsza byłaby zorganizowana, powszechna obrona cywilna. Pieniędzy jest oczywiście mało, ale gorsze jest to, że to przerażająco postkomunistyczna struktura, są one fatalnie wydawane, często wręcz marnowane, w armię pieniądze dosłownie wsiąkają, Niech symbolem będzie były minister Klich, który nie zauważył gigantycznego braku bilansu we własnym budżecie!


Czy T.Lis podął Was w końcu do sądu za okładkę ?

To raczej pytanie do redaktorów naczelnych. Niemniej jeśli tak, sprawa będzie ciekawa


No sprawa ciekawa, ale chyba Pan powinien coś wiedzieć/słyszeć czy pozew jest

Przyznaję szczerze, nie jestem pewien, więc nie chcę spekulować.


Ma Pan zdrowie kopać się z koniem w Superstacji.

Szanowna Pani, mam nadzieję, że to ja jestem tym koniem. Koń w przysłowiu, to silniejszy.


Panie Wiktorze, jak to jest być w jednej redakcji z Jerzym Jachowiczem?

To nie pierwsze miejsce gdzie razem pracujemy, zaręczam, że najciekawsze historie Jurka nie zostały jeszcze opowiedziane, może go kiedyś namówię na to.


Jak Pan opisze pokrótce negatywny wpływ Tygodnika Powszechnego i jego środowiska na nasze społeczeństwo? (oczywiście jeśli uważa Pan, że takowy istnieje).

Na poziomie sporu o koncepcje polityczne i interpretację rzeczywistości nie uważam, że ludzie o odmiennych ode mnie poglądach muszą być szkodnikami. Niemniej razi mnie Tygodnikowa nieuczciwość i udawanie pisma katolickiego.


Co pan myśli o gospodarce wolnorynkowej?

Za. Niemniej powinna być zabezpieczona dobrym prawem, sprawnym państwem i dobrze działającymi instytucjami kontrolnymi, bo kiedy przeradza się w gangsterkę staje się swoim zaprzeczeniem. Dopuszczam pewną ingerencje, myślę, że coraz bardziej jest mi bliskie myślenie ordoliberałów. Wolny rynek jest ważny, ale 10 przykazań ważniejsze.


Jak Pan ocenia konflikt pomiędzy Ruchem Narodowym a środowiskiem Gazety Polskiej?

Wstyd się przyznać, ale nie żyję nim nadmiernie. Konflikty - jeśli toczą się na poziomie idei - są bardzo twórcze.


Jaki jest Pana stosunek wobec ingerencji wojska NATO na Ukrainie?

Na razie to Rosja ingeruje. NATO ma prawo przyjmować kogo chce (o ile on chce) i ma prawo rozmieszczać wojsko gdzie chce na swoim terenie.


Ile ma Pan lat?

35


Co Pan myśli o Solidarnej Polsce ZZ ?

Jest tam kilka osób które cenię, w szczególności Dorna za intelekt i pracowitość. Sama SZ różni się tylko tym od PiS, że jest PiS bez Kaczyńskiego, to trochę za mało.


Co pan sądzi o Ruchu Narodowym i Nowej Prawicy ?

Słabe poparcie, słabi liderzy, silna emocja wśród młodych ludzi do zagospodarowania.


Największa "hiena" w polskim dziennikarstwie ...to?

Jerzy Urban


Rada Miasta Mińska Mazowieckiego postanowiła dzisiaj o postawieniu popiersia śp. Lecha Kaczyńskiego. Co Pan uważa o tej decyzji i czy w Warszawie także powinien powstać np. pomnik śp. prezydenta?

Taki pomnik stanie również w Łodzi. Wstyd, ze w Warszawie nie stoi.


Dlaczego tygodnik „wSieci” nigdy nie krytykuje PiSu i Kaczyńskiego i dlaczego nic nie mówi o banderowcach w rządzie ukraińskim?

Odpowiadam za siebie. Sądzę, że zdarzały mi się bardzo krytyczne o niektórych działaniach polityków PiS, ale fakt, ze od ponad 6 lat rządzi Platforma, a nie PiS. Co do banderówców, nie sądzę, żeby nie było o nich mowy (choćby w tekstach P.Skwiecińskiego), ale fakt faktem, że większość autorów przedstawia inną optykę niż zdaje się Pana.


Jak Pan znosi brednie wygadywane przez Piotra Szumlewicza?

Spodziewałem się, że będzie kilka pytań o Piotra Sz. Przywykłem do jego skrajnych poglądów, choć czasem potrafi mnie zaskoczyć lub wkurzyć. Z drugiej strony uważam, że jest sprawnym polemistą. Che raczej dzięki Bogu nie zostanie, nie ten temperament.


Jak pan myśli czy Ukraina odda Krym Rosji „dobrowolnie” czy dojdzie do rozlewu krwi?

Nie wiem... spodziewałbym się bałkanizacji, długotrwałych konfliktów, prowokacji i niestety też rozlewu krwi. W ten sposób Rosja będzie mogła destabilizować całą Ukrainę i odstraszać ją od Zachodu.


Czy według Pana druga zimna wojna jest realna i jak będzie przebiegać?

Druga zimna wojna trwa od dawna, a jej przykład mieliśmy w Syrii. Mam nadzieję, ze nie przerodzi się w gorącą wojnę.


Jaki jest Pana stosunek do środowiska zebranego wokół "Gazety Polskiej"?
Jak Pan ocenia poziom "Do Rzeczy"?
Które z pism "lewicowo-centorowych" uważa Pan za najbardziej wartościowe?

To byłoby uproszczenie wypowiadać się na temat całych gazet, zresztą staram się nie uczestniczyć w wojnach konkurencyjnych. Lubię czytać osoby, które potrafią mnie czymś zaskoczyć, jak Mazurek z Zalewskim, czegoś nauczyć jak Zaremba, wyprowadzić z błędu, zaintrygować jak Ziemkiewicz lub rozbawić jak zdarza się to w GP. Jeśli chodzi o pisma lewicowe czytam je często z większym zainteresowaniem, ale też niejako z obowiązku, bo są potem dla mnie punktem odniesienia. Kiedyś potrafiłem docenić nawet niektóre teksty Żakowskiego nie zgadzając się z nimi. Dziś to czysty propagandysta.


Co Pan sądzi o połączeniu Korwina z Wiplerem?

Cóż, zdarzyło się ostatnio kilka ważniejszych wydarzeń. Myślę, że teraz są połączeni, co niewiele zmienia.

 

Jaki jest Pana stosunek do sytuacji na Ukrainie? powinniśmy się aż tak "wtrącać"?

A czy Zachód powinien był się wtrącać kiedy w Polsce tłumiono powstania albo wprowadzano stan wojenny. Drażni mnie natomiast mentorski ton wobec Ukraińców części naszych elit z szefem dyplomacji na czele.


"Wałęsa, człowiek z teczki" - co Pan sądzi o książce Cenckiewicza?

Dobrze udokumentowana to plus, wnikliwa, istotna - to też plus. Bardzo jednostronna to słabość. Cenckiewicz nie znosi Wałęsy i za bardzo sie z tym afiszuje. Z drugiej strony tak już jest, że jak jedni chcą tylko apologetów, to krytykom pozostaje przyjąć maski oskarżycieli. Szkoda bo zabija to dobrą literaturę faktu jakiej pełno np. w krajach anglosaskich.


Czy dostaje Pan zaproszenia ze stacji TV bądź radia ? Jeśli tak to jakie to media ?

Głównie konserwatywne, a także Program 3 PR, czasem TVP Info lub Polsat, niektóre rozgłośnie radiowe, współprowadzę programy w Superstacji i prowadzę audycję w Radiu Wnet.

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła