Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Wyniki konkursu na profilu FB "wSIECI HISTORII"

opublikowano: 9 grudnia 2014
Wyniki konkursu na profilu FB "wSIECI HISTORII" lupa lupa

Zakończył się wspólny konkurs „wSieci Historii” i firmy „Red is Bad” w którym zapytaliśmy Was o to, które wydarzenie historyczne uważacie za najważniejsze w historii Polski i dlaczego. Otrzymaliśmy wiele ciekawych komentarzy, za które serdecznie dziękujemy. Prezentujemy listę zwycięzców wraz z komentarzami:

Damian Wójot Wójcik – koszulka „Red is Bad” w rozmiarze L

Najważniejszym wydarzeniem w kilkusetletniej historii Rzeczypospolitej jest bez wątpienia wrzesień 1939 i następstwa tychże wydarzeń.

Odzyskując niepodległość w 1918 roku, borykając się w następnych latach z zagrożeniami ze strony czy to bolszewickiej Rosji (1920 rok) czy to Republiki Weimerskiej (powstania wielkopolskie i śląskie), Polska postawiła przed sobą kilka celów, które chciała stopniowo realizować. Zbliżenie poziomem życia mieszkańców regionów zachodnich oraz wschodnich. Gospodarcza niezależność przewidziana w budowie portu w Gdyni i ogromne zagłębie przemysłowe zlokalizowane w centralnej Polsce. Wszystko to składa się na obraz kraju, który marzył o swojej potędze, znał swoją wartość, a co najważniejsze cenił ponad wszystko wolność, suwerenność i niepodległość.

Wybuch drugiej wojny światowej spowodował nieodwracalne zmiany wewnętrzne w Naszym kraju na każdej płaszczyźnie, czy to politycznej, czy to gospodarczej czy też społecznej. Kształcone w duchu patriotycznym, katolickim rzesze młodych ludzi, silna tradycja narodowościowa, wszystko to zostało bez powrotnie wydarte Polakom przez Niemców wespół z Sowietami.

Nigdy w historii Polski nie zostały nam zabrane tak olbrzymie połacie terenu wraz z jego mieszkańcami jak miało to miejsce podczas drugiej wojny światowej.

Ten konflikt zapoczątkowany przez nazistów, bym w rzeczywistości kontynuowany przez Związek Sowiecki, przetestowania polityczne, Katyń, Ostaszków czy Miednoje. Wszystko to jest następstwem II wojny, która jak żadna inna wcześniej doprowadziła Nasz kraj do najgłębszej ruiny.

Kręgosłup społeczeństwa został złamany, autorytety bezpowrotnie zatarte na długie dziesięciolecia, rozwój kraju zahamowany w taki sposób, że skutki odczuwamy do dziś.

Powtarzam, żaden konflikt, wydarzenie, sojusz, pokój czy inna zwycięska bitwa nie była tak decydująca dla historii Polski i Polaków jak wybuch II wojny światowej. Kto tego nie rozumie, w moim przekonaniu jest krótkowidzem zakrzywiającym bogatą historię Rzeczypospolitej.

Na koniec stawiam pytanie retoryczne, dla poparcia mojej tezy. Czy w jakimkolwiek innym historycznym wydarzeniu Polski, ponieśliśmy tak ogromne straty w ludności jak to miało miejsce w przypadku II wojny światowej?

Mateusz Zwiercan – koszulka „Red is Bad” w rozmiarze XL

Cóż jak dla mnie ważną datą jest 7-10 września 1939 Obrona Wizny. W Wiznie znajdował się jeden z punktów linii obrony Polaków, był to bardzo ważny punkt strategiczny. Odkąd się dowiedziałem o tej bitwie, data ta zawsze wywoływała we mnie silne emocje, Dlaczego ? A no bitwa została zapamiętana jako Polskie Termopile, z tego co wiem walczyło tam nie 720 a 320 polskich żołnierzy, walczyli oni przeciwko wiele większej ilości wojsk nieprzyjaciela ok 40000 tyś żołnierzy, ponad 300 czołgom, wsparciu lotniczemu. Podczas tej walki Polacy pokazali na co ich stać... tzn. nie poddali się chodź wiedzieli że nie mają szans i na sto procent zginą, Dowodzącym był kapitan Władysław Reginis który dał słowo że, albo obronią pozycje, albo zginą w walce... Niestety wiedząc że nie mają już szans na wygraną kapitan który dochował żołnierskiej przysięgi sam popełnił samobójstwo... Przeżyła zaledwie garstka żołnierzy którzy dostali się do niewoli... Podczas Obrony Wizny rozpoczęła się i zakończyła formacja armii Warszawskiej. Polacy w tej bitwie zadali wrogom ogromne straty. Nie wiem czy ta data kwalifikuje się do konkursu ale cóż dla mnie jest bardzo ważna gdyż pokazuję Odwagę Polskich żołnierzy. Choć Polacy wtedy przegrali to i tak zapisali się w kartach historii jako bohaterowie. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

Daniel Midura – książka „Kościół Wyborczej” Artura Dmochowskiego

Według mnie najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski to powstanie Husarii na początku XVI wieku. Dzięki właśnie Polskiej Kawalerii, która jest bardzo znaną i cenioną formacją wojskową wygraliśmy bardzo wiele ważnych bitew dla historii Polski i świata. Husaria była nadzwyczaj skuteczną jednostką, świadczą o tym różne kroniki nawiązujące do bitew z ich udziałem. To oni w 1605 roku wygrali bitwę pod Kircholmem z trzy krotnie liczniejszą armią szwedzką, to dzięki nim w 1610 pod Kłuszynem rozbili kilkukrotnie większą armie rosyjsko-szwedzką i zajęliśmy Kreml, to ONI w 1629 rozbili armie znakomitego wodza Gustawa II Adolfa pod Trzcianą i to oni 1683 pokonali Turków pod Wiedniem tym samym broniąc chrześcijańskiej Europy przed zalaniem muzułmanów. Jak widać, gdyby nie nasza kawaleria, to Polski najprawdopodobniej by nie było, ani Europy w takim stanie jak teraz żyjemy. Na koniec dodam, ze zawsze budzili postrach w szeregach wroga i gdy dochodziło do bitew z większą ilością Husarzy, to wróg sam kapitulował.

Jakub Chrabelski – książka „Kościół Wyborczej” Artura Dmochowskiego

Osobiście wydaje mi się że najważniejszym wydarzeniem Polski współczesnej to Rząd Olszewskiego . Chciał on wprowadzić lustrację która odsunęła by od władzy wszystkich tajnych współpracowników , agentów oraz ludzi związanych z władzami komunistycznymi .Niestety nie spodobało się to w sejmie . A dokładniej zdrajcom(ludziom których by ta ustawa dotknęła) którzy przeprowadzili "Nocną zmianę " i odsunęli go od władzy . Okres rządu od 23 grudnia 1991- do 5 czerwca 1992 . Osobiście wydaje mi się że gdyby mu się udało , dziś oglądalibyśmy inną , lepszą Polskę "


Już niedługo nowy konkurs, dlatego polecamy obserwację profilu „wSieci Historii”  https://www.facebook.com/siecihistorii na Facebooku. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła