Wyszkowski: Sikorski chciał poddać Ukrainę Putinowi

opublikowano: 17 marca 2014

Czeskie pismo "Respekt" pochwaliło polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego pisząc o nim jako o "Nowym liderze Europy". - Staje się polityczną gwiazdą, jakiej Europa Środkowa nie miała od lat 90. - czytamy w gazecie.

Legenda opozycji demokratycznej w PRL, założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Krzysztof Wyszkowski w rozmowie z portalem Stefczyk.info komentuje:

- Do Radosława Sikorskiego pasuje dobrze porównanie z czeskim prezydentem, Emilem Háchą. To prezydent Czechosłowacji, który poddał Hitlerowi swój kraj, dokładnie tak samo jak Sikorski chciał poddać Majdan i Ukrainę Janukowyczowi, czyli de facto Putinowi. Wszyscy wiedzą, że Janukowicz jest putinowskim agentem. To byłoby trafne zestawienie. Jednak takich „liderów” jest w Europie więcej. Sikorski nie jest sam w walce o realizację interesów Rosji. Nadal przez granicę północną „tituszki” rosyjskie przenikają do Polski, dzięki Sikorskiemu. Któregoś dnia możemy zastać premiera, który w otoczeniu Rosjan stanie na czele walki z „faszystowskimi bandami polskimi”. Wszystko jest na najlepszej drodze.

Zapytany, czy jest zdziwiony zmianą retoryki polskiej władzy ws, Rosji, Wyszkowski odpowiada:

- Zasada mimikry wskazuje, że należy się dostosować do otoczenia. A ponieważ stanowisko społeczeństwa polskiego jest jednoznaczne, wyjątkowo jednoznaczne, więc  władza musi mówić inaczej. „Jak się wejdzie między wrony, trzeba krakać jak i one” - mówi powiedzenie. Władza, żeby nie utracić pozycji, musiała się dostosować i powoli skręcać. I ten skręt się dokonuje. Więc słyszymy o konieczności ochrony naszych interesów na Wschodzie. Widzimy interesy świńskie, tuskowe i komorowskie. Charakterystyczną cechą tej zmiany jest wysunięcie na pierwszy plan tych, którzy mogą najlepiej zanalizować to, co dzieje się na Ukrainie.

Całą rozmowę przeczytasz tutaj.

 

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła