Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Wywiad z Juergenem Rothem

opublikowano: 13 kwietnia 2015
Wywiad z Juergenem Rothem

Raport wywiadu mówiący o eksplozji na pokładzie Tu-154M naprawdę istnieje - mówi pisarz w rozmowie z tygodnikiem wSieci.

- To ktoś w polskim rządzie puścił farbę i przekazał taką informację niemieckim służbom. Agent BND miał z tą osobą regularny kontakt. Nie wiem, dlaczego dał mi ten raport. Nie każę też nikomu bezkrytycznie wierzyć w zawarte w nim tezy – Jürgen Roth, autor książki „Tajne akta. Smoleńsk” w wywiadzie przeprowadzonym przez Aleksandrę Rybińską.

Jürgen Roth w wywiadzie udzielonym dziennikarce „wSieci” mówi o swojej książce, która właśnie ukazała się na rynku niemieckim. Wyznaje, że ta książka nie jest tylko o Smoleńsku. - To, co się tam stało, jest elementem polityki kłamstwa Władimira Putina, którą uprawia on od początku swojego urzędowania w 1999 r. Najpierw Czeczenia, potem wojna w Gruzji, później Smoleńsk, następnie przejęcie Krymu, wojna na Ukrainie. Zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych. Za sprawą tego ostatniego zdarzenia polityka kłamstwa Kremla stała się widoczna dla Zachodu. Nie mógł jej już dłużej ignorować. To skomplikowana układanka, w której Smoleńsk odgrywa decydującą rolę. Jednocześnie jest tylko jednym z elementów szerszej gry. Niemcy wierzą w wersję rosyjską, czyli ustalenia zawarte w raporcie końcowym MAK, bo tylko ta wersja została przedstawiona w niemieckich mediach. Chciałem, by zrozumieli, że jest w tej kwestii dużo niejasności – podkreśla niemiecki dziennikarz.

Autor książki mówi też o kontrowersyjnym raporcie BND, z którego wynika, że katastrofa smoleńska była zamachem. Wspomina, że jego źródła przedstawiły tę samą wersję wydarzeń: że na pokładzie Tu-154M doszło do eksplozji. Za przeprowadzenie zamachu odpowiedzialna była jedna z jednostek FSB. W raporcie znajduje się skan dowodu osobistego generała FSB Jurijego D. Ten człowiek rzeczywiście istnieje, sprawdziłem to. I to on miał dowodzić całą operacją. Wiem, że BND twierdzi, iż taki raport nie istnieje i nigdy nie istniał, a oni nie mają żadnych przecieków. Jeśli o mnie chodzi, mogą to powtarzać do upadłego. Raport istnieje, agent BND, który go sporządził, istnieje, jego źródła także istnieją.

Jürgen Roth w wywiadzie potwierdza też informację, że zamach miał zlecić jeden z polskich polityków: Owszem. To polityk z kręgów rządowych, który jest wymieniany w raporcie BND z imienia i nazwiska. […] Mogę tylko powiedzieć, że ten człowiek należał w 2010 r. do polskiego rządu, do aparatu władzy. […] O ile wiem, to PO sprawuje władzę w Polsce nieprzerwanie od końca 2007 r. To ktoś w polskim rządzie puścił farbę i przekazał tę informację niemieckim służbom. Dlaczego, nie wiem. Ale takie są fakty. Agent BND miał z tą osobą regularny kontakt. Jestem przekonany, że ci, którzy twierdzą, iż źródłem jest PiS, nie czytali książki. Taka jest niestety rzeczywistość w Polsce. Zamiast dziennikarstwa i debaty publicznej tania propaganda i walenie się po głowach. Jeśli to się z faktami nie zgadza, tym gorzej dla faktów – zaznacza rozmówca Aleksandry Rybińskiej.

Na koniec wywiadu Jürgen Roth podsumowuje: Ze Smoleńskiem jest trochę jak z Katyniem. To mur zbudowany z kłamstw i manipulacji oraz układów politycznych, który trudno będzie przebić. Na razie mamy tylko spekulacje. I nie dowiemy się prawdy, w każdym razie w ciągu najbliższych 10, 15, nawet 20 lat. A może i dłużej. Pozostanie świadomość, że wokół Smoleńska piętrzą się kłamstwa. Należałoby wyciągnąć z tego polityczne konsekwencje. Ale to już nie moje zadanie - zauważa Roth.

O książce Jürgena Rotha „Tajne akta. Smoleńsk” pisze na łamach „wSieci” Piotr Cywiński. Już na wstępie zaznacza, iż ani Bronisław Komorowski ani były premier Donald Tusk, ani jego następczyni Ewa Kopacz, ani cała Platforma Obywatelska się nie spodziewali, że sprawą smoleńską może zająć się - akurat przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi dziennikarz z zaprzyjaźnionych Niemiec, i to nie jakiś młody gryzipiórek, ale 70-letni ceniony reporter śledczy Jürgen Roth. I to jak się zajął – pisze Piotr Cywiński.

Publicysta podkreśla, że najnowsze dzieło niemieckiego dziennikarza śledczego - Nie tylko punkt po punkcie podważa rosyjsko-polską wersję tego zdarzenia, lecz także wpisuje ją w obraz krytykowanej lata temu przez nieżyjącego już prezydenta Lecha Kaczyńskiego błędnej polityki Zachodu wobec Rosji…

Cywiński wyjaśnia dalej że Jürgen Roth szczegółowo opisuje wszystko to, o czym Polacy zainteresowani wyjaśnieniem okoliczności tej tragedii dobrze wiedzą. Nie pomija przy tym tak bulwersujących wypowiedzi jak np. byłego rzecznika rządu Pawła Grasia, który uznał za „absolutny skandal” podróż polityków PiS za ocean i prośbę do rządu USA popartą setkami tysięcy podpisów o wsparcie dla ich starań w podjęciu międzynarodowego śledztwa. Przypomniał również przestrogi byłego doradcy prezydenta Władimira Putina Andrieja Iłłarionowa, który w otwartym liście apelował do polskiego rządu, aby „nie wierzył ślepo rosyjskim urzędom”.

Więcej o katastrofie smoleńskiej i Jürgenie Rothu w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 13 kwietnia br. Tygodnik dostępny jest teraz także w formie e-wydania na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły także na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła