Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Za żadne srebrniki

opublikowano: 26 sierpnia 2022
Za żadne srebrniki
Fratria/Sieci

Wywiad z ojcem Tadeuszem Rydzykiem

Wiary i ducha, niepodległości i wolności, polskości i prawdy sprzedawać nie wolno. Jeśli to zrobimy, zginiemy. Jeśli te wartości obronimy, przetrwamy – mówi ojciec doktor Tadeusz Rydzyk CSsR, twórca i dyrektor Radia Maryja, w rozmowie z Michałem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Duchowny zwraca uwagę, że na polskich uczelniach głoszone są różne poglądy i nie zawsze jest tak, że wykładowcy starają się formować człowieka wartości. Różnie to jest, na świecie niektóre uczelnie z katolicyzmem w nazwie mają z nauką Kościoła niewiele wspólnego. W Polsce też musimy dbać o to, by coś takiego się nie zdarzyło. To wielkie wyzwanie dla samych uczelni i władzy zwierzchniej.

Ojciec Rydzyk pokazuje też jak powinniśmy reagować na antykościelną propagandę. Pokazywać, ile dobrego zrobił i robi Kościół. Ilu ma męczenników, świętych, jak wyglądałyby świat i Polska bez katolicyzmu. Tu trzeba położyć nacisk, bo to się próbuje wyeliminować. Mówmy też dobrze o biskupach, księżach i zakonnicach dzieciom, bo one są dziś atakowane przekazem odwrotnym. Podziękujmy osobom duchownym za ich pracę, doceńmy ten wysiłek. Bo trzeba wychowywać młodzież do czystości, a nie do tak lansowanej dziś rozwiązłości - stwierdza.

Twórca Radia Maryja odnosi się także do kryzysu spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę. Jak patrzę na postawę Polaków wobec tego prawdziwego kryzysu uchodźczego, milionów ludzkich dramatów, to jeszcze bardziej jestem dumny, że jestem Polakiem. Pokazaliśmy całemu światu polską duszę. Pokazaliśmy się przepięknie. […] To chrześcijaństwo nauczyło nas tej miłości bliźniego. Wielkość polskiej postawy polegała także na umiejętności odłożenia na bok wielkiego żalu i bólu związanego z masakrą Polaków na Wołyniu w1943 r. Ta rana nie jest zabliźniona także dlatego, że jeszcze tuż przed wojną nie było zgody na ekshumacje grobów polskich ofiar. A jednak Polacy zobaczyli dramat ludzi i zachowali się wspaniale – wylicza duchowny.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła