Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Zagram Lecha Kaczyńskiego

opublikowano: 15 grudnia 2013

- Nie można tragedii smoleńskiej zostawić, zapomnieć o niej, wmawiać sobie, że wszystko jest OK. Bo nie jest. I ten mój sprzeciw był też mocnym impulsem do przyjęcia roli w przedsięwzięciu apelującym o prawdę - mówi Lech Łotocki,  który w filmie „Smoleńsk” Antoniego Krauzego zagra śp. Lecha Kaczyńskiego.

W rozmowie z braćmi Karnowskimi polski aktor ujawnia w jaki sposób rola śp. Lecha Kaczyńskiego trafiła do niego: „Dostałem zaproszenie na zdjęcia próbne. Zastanawiałem się chwilę, bo w środowisku to sprawa… napięta.(…) Ale zdecydowałem się wziąć udział w castingu, przygotowałem, jak mnie poproszono, próbkę aktorską. Było to przemówienie gruzińskie Lecha Kaczyńskiego na słynnym wiecu w Tbilisi. Ucząc się tego tekstu, zdałem sobie sprawę z tego, jak ważny to tekst, ile zostało tam poruszonych wątków, jak bardzo aktualne są tamte słowa i jak niewygodne dla niektórych”. Aktor dodaje: „Tamte zdjęcia wyraźnie mi nie poszły. To, co powinienem był pokazać przed kamerą, wykrzyczałem z odpowiednią energią dopiero po zejściu z planu. Tak bywa w życiu aktora. Moje drugie spotkanie z Antonim Krauzem było bardziej udane. Tak w każdym razie wnioskuję po decyzji, by to mnie powierzyć rolę”.

Pytany, co „pociąga” go w powierzonej roli, a co może utrudniać zagranie śp. Prezydenta, artysta zaznacza: „jestem aktorem, przyjąłem rolę i moim zadaniem jest pokazanie człowieka, którego chcę zagrać jak najpełniej. Muszę odnaleźć i pokazać jego rozmaite cechy. Oczywiście nie sam, film to całość, scenariusz, praca wielu ludzi i najważniejsze – współpraca z reżyserem” .

Jak będą wyglądały przygotowania do roli? Co łączy aktora ze śp. Lechem Kaczyńskim – na te i wiele innych pytań odpowiada Lech Łotocki na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 16 grudnia br., także w formie e-wydania.  Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła