Zapis czatu z Dorotą Łosiewicz

opublikowano: 26 sierpnia 2013
Zapis czatu z Dorotą Łosiewicz lupa lupa

W poniedziałek o 20.00 na profilu www.facebook.com/gazetawsieci odbył się czat z Dorotą Łosiewicz, redaktor naczelną portalu wSumie.pl, felietonistką tygodnika wSieci. Serdecznie zapraszamy zapoznania się ze szczegółami rozmowy.


Bardzo lubię czytać Pani felietony Popieram Pani styl uświadamiania i obrony życia, dzieci oraz rodzin Serdecznie pozdrawiam!
Bardzo dziękuję. Rodzina jest w moim życiu najważniejsza.

Co pani sądzi o wojnie jaką wytaczają Narodowcy PiS'owi?
Nie ma tam zdecydowanego lidera, trzeba spokojnie obserwować.

Witam! Jakie książki lub gry edukacyjne dla dzieci Pani poleca?
Zależy w jakim wieku. Seria "Kamyczka"/"Kajtusia" jest genialna i kochały ją wszystkie moje dzieciaki. Najstarsza zaczytuje się teraz "Lasse i Mają". Jeśli chodzi o gry to furorę robiły u nas Zagadki Smoka Obiboka oraz gra Dobble (o ile tak się pisze). W każdej sytuacji sprawdzają się kalambury, można grać zawsze i bez żadnych "pomocy".

Jakie jest Pani zdanie na temat okładki z ks. Bonieckim - pomaga czy szkodzi tygodnikowi?
To chyba nie ten sposób myślenia czy coś pomaga czy szkodzi. Redakcja chciała po prostu wyrazić swoje wątpliwości wobec pewnych zachować księdza Bonieckiego. Czy faktycznie duchowny powinien przekazywać młodzieży ideologię "Róbta co chceta" czy raczej powinien głosić, żeby próbowali wejść "przez wąskie drzwi", choć to bardzo trudne?

Dziękuję Pani Redaktor za bardzo interesujące artykuły. Lubię w ogóle Wasz tygodnik, ale rozpoczynam od Pani artykułów. Widzę ,że internauci zadają Pani / delikatnie mówiąc / zabawne pytania. Proszę wziąć poprawkę na nie. są różne choroby... Mnie interesuje jedno,/ może też banalne pytanie/ czy Tusk i jego poplecznicy czytają Wasz tygodnik? Jak Pani myśli. na pewno ma Pani więcej wiedzy. Chodzi mi o to, że z felietonów i innych artykułów ,,W Sieci" można wyciągnąć odpowiednie wnioski, można zastanowić się . I należałoby to zrobić. Pozdrawiam Panią serdecznie.
Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam. Myślę, że czytają, bardzo się irytują, ale wniosków nie wyciągają żadnych, niestety.

Jak się Pani odniesie do kontrowersji związanych z okładką najnowszego numeru wSieci? Trochę trudno nie oprzeć się wrażeniu, że pomału Wasz tygodnik staje się prawicowym Newsweekiem, zaś Pan red. J. Karnowski konserwatywną odp. na T. Lisa.
Naszym zdaniem jako bardziej kontrowersyjne mogą być postrzegane wypowiedzi ks. Bonieckiego, który broni gościa drącego Biblię i nawołuje: "RÓBTA CO CHCETA".

Jak rozumiesz dziennikarską misję? Czy nie wydaje Ci się, że masz do czynienia z postępującą wojną propagandówek. Z lewej Czerska z prawej GPC?
To faktycznie misja i jest ona coraz trudniejsza w świecie, który chce szybciej, więcej i wydaje się nie mieć dnia. W skrócie dziennikarz powinien stać po stronie prawdy, służyć Polsce i ludziom.

Od siebie chciałem tylko podziękować za solidną dawkę humoru jaką dostarcza mi Pani co tydzień Pozdrawiam!
Dziękuję, pozdrawiam.

Pani Doroto wiedziałem, że tak atrakcyjne kobiety nie biegają luzem po mieście ale teraz na poważnie. Dostrzega pani jakieś znaczące różnice między PO a PiS w sprawach zasadniczych oczywiście?
W sprawach zasadniczych - same.

Teraz mamy silne Państwo. Państwo arbitralnie ustala komu pomóc. Kto ma decydować komu pomagać a komu nie. Pytanie jest proste czy wSieci popiera liberalne państwo czy takie które ingeruje w gospodarkę? Czemu mnie ma ktoś zabierać na cudze dzieci?
Mamy silne państwo? W którym obszarze ono jest silne. Gdzie się nie obejrzeć podziurawione jak sito, urzędnicy robią co chcą, mogą zniszczyć każdego przedsiębiorcę, słaba ściągalność podatków, policja nie radzi sobie z łobuzami, Rosjanie nie chcą nam zwrócić podstawowego dowodu w sprawie katastrofy, itd, itp. To jest silne państwo? Żarty.
Ma Panu zabierać na cudze dzieci, bo potem zrzucą się ona na Pańską emeryturę. Równie dobrze mogłabym zapytać za 20 lat. Dlaczego moje dzieci maja się zrzucać na Pana emeryturę?

Czy Pani zauważyła że Rząd coraz częściej szuka tematów zastępczych dla "mediów"? Dlaczego tragiczna sytuacja gospodarcza kraju jest "zamazywana"?
Rząd wciąż robi różne wrzutki, właśnie po to, żeby zamydlić oczy, żeby mało kto się zorientował, że z gospodarką jest źle. Wiele osób te wrzutki łyka. My staramy się nie ulegać manipulacjom i pisać jak jest. Na prawdę.

Witam, chciałbym zapytać o rozwój portalu wsumie.pl - aspiracje były do konkurowania z onetami etc., ale ze smutkiem zauważam, że "nie wiele się dzieje", przynajmniej ostatnio?
Jak na wersję testową dzieje się bardzo dużo. Liczba fanów każdego dnia przyrasta, a nasze teksty o edukacji, np. wywiad z Dorotą Dziamską, cieszyły sie ogromną popularnością. Np. wywiad z ww. ekspertem od edukacji przekroczył dwa tysiące lajków.
Na jesieni ruszymy z promocją, ale musimy być pewni, że system jest bezpieczny dla użytkowników, gdyż będziemy mieć konta użytkownika. Będzie wówczas i forum i możliwość komentowania tekstów, której teraz nie ma.

PISF wydaje ciężkie pieniądze na produkcję filmów kinowych, powstaje za dużo filmów, a mało dobrych i mądrych, czy ktoś to opisze?
W Polsce jest wielu świetnych scenarzystów czy szerzej twórców, którzy nie mają dostępu do środków. Jest też wielu słabszych, którzy mają dostęp do środków, bo maja znajomości. Jak wszędzie.

Na kogo odda Pani swój głos w najbliższych wyborach?
A już Pan zna wszystkie komitety wyborcze? Oddam głos na partię, która będzie miała program najbliższy moim poglądom, która pochyli się nad problemami rodzin wielodzietnych i zechce odbudować, zamiast niszczyć, edukację.

A jaki model gospodarki Pani popiera?
Choć modelowo prawica wierzy w ludzką zaradność, a lewica jest za opiekuńczością państwa, to jednak uważam, że są grupy, który potrzebują większej pomocy państwa, choćby dla dobrego tego państwa. Na przykład wielodzietni. Tyle się krzyczy o problemach demograficznych, a nie robi się nic lub bardzo mało, by wspierać wielodzietnych. Ważne jest, żebyśmy mieli silne państwo, to i reguły gry rynkowej będą bardziej przejrzyste.

Czy będzie przynajmniej większa obecność na FB? Moglibyście założyć otwartą grupę, szacuję iż miałaby wiele tysięcy ludzi i przynajmniej kilkuset aktywnych. Warto, zachęcam!
Wszystkie nasze portale oraz tygodnik są na facebooku. Zachęcam do wysyłania swoich tekstów do redakcji wSumie lub wPolityce, myślę, że szanse na publikację są duże.

Co Pani sądzi o słabnącej sprzedaży tygodnika? Mówienie że zajmujecie 4 miejsce nic nie znaczy gdyż swego czasu mieliście grubo ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy. Obecnie jedynie 88. Marnie to wygląda na przyszłość.
Średnia sprzedaż to 108 tysięcy egzemplarzy, więc raczej mamy powody do zadowolenia. W sezonie urlopowym wszystkim gazetom sprzedaż nieco spada, ale my mamy świetne wyniki, a będzie coraz lepiej.

Portal wPolityce może zacząć konkurować z blogosferą salon24 Igora Janke, ale trzeba otwartej, prawicowej blogosfery, w tej chwili blogują wybrani, co to ma być, wolne media, czy wolne żarty? Dlaczego nie mogę założyć bloga w swoim imieniu, czy społeczności grupy Obrona Totalna z FB?
Nie jesteśmy platformą blogową i nie planujemy nią być. Jesteśmy w tym sensie medium dość tradycyjnym, ze stałą redakcją i to redakcja dopuszcza teksty "do druku" czyli decyduje czyje teksty znajdą się na stronie. Pozdrawiam.

Dlaczego na prawicy tak mało społeczników, ludzi bezinteresownie pomagających bliźnim w potrzebie? Czy zgadza się Pani z poglądem, ze współczesna polska prawica to głównie egoiści?
Myślę, że pomogłam wielu osobom w potrzebie i wiele osób mogłoby to potwierdzić. Gdy widzę, że ktoś potrzebuje pomocy pomagam i to nie zawsze w sposób najprostszy - dając jałmużnę, a raczej systemowo. Pomagam znaleźć pracę, staż, zajęcie. Myślę, że na prawicy jest więcej społeczników niż gdzie indziej.

Czy Gowin doczeka się usunięcia z partii? po dzisiejszej "nocy cudów" coraz mu bliżej. Pozdrawiam.
Myślę, że zależy mu na tym, by go wyrzucili. Fajnie być męczennikiem sprawy niże odejść samemu. To niezły kapitał na starcie.

Dlaczego jesteście tacy propisowscy, może należałoby się nazwać "wpolityce-pis", albo "wsieci-pis" Misja dla prawej strony, dla pożytku publicznego może być znacznie szersza i o to apeluję. Rodzynki to za mało.
Sympatycy PiS zarzucają nam, że podlizujemy się narodowcom i Gowinowi. Nie popieramy żadnej partii, popieramy konserwatywne wartości, patriotyzm, konkretną wizję Polski.

Gratuluję cyklu Z pamiętników Matek Polek!
Mam pytanie dot. art. z numeru W Sieci z przełomu lipca i sierpnia, gdzie wspominała Pani o ustronnym ośrodku na Warmii,gdzie można dobrze spędzić urlop właśnie z dziećmi. Jeśli nie konkretnie nazwę ośrodka to proszę o przynajmniej jakąś wskazówkę (nazwę miejscowości itp.),co by można było takie miejsce namierzyć...
Pozdrawiam serdecznie i spełnienia... również w życiu rodzinnym!
Z tego co mi wiadomo ten ośrodek wciąż jest nastawiony na dzieci, ale po remoncie zmienił standard i jest znacznie droższy niż wówczas, gdy w nim byliśmy. proszę mnie złapać na Facebooku, podam namiary. Tu mogłaby to być reklama.

Kto sfinansował portal i gazetę. Kasa nie spada z nieba.
Nie jest sztuką zrobić media, mając na nie miliony, jak robią niby cwane lisy. Sztuką jest zrobić dobre, opiniotwórcze media, nie mając prawie nic. Zdziwili by się Państwo, jak niewiele osób pracuje w newsroomie.

Nie mam pytań . Bardzo ładna redaktorka z Pani Łosiewicz - przyznać trzeba.
Dzięki, pozdrawiam.

Czy to prawda, że zamierzacie Państwo (spółka Fratria, ogólnie ekipa braci Karnowskich) powołać konkurencyjną dla TV Republika telewizję informacyjno-publicystyczną? Podobno prace przygotowawcze są w fazie zaawansowanej.
Nie trwają żadne prace nad budową telewizji. Koncentrujemy się na budowie naszych portali i umacnianiu pozycji tygodnika "wSieci".

Dobry Wieczór. Co Pani czyta w chwili wolnej? Ulubiony pisarz / pisarka?
Czas wolny! A to dobre! Ostatnio była "Spowiedź psa", "Całe życie kradłem", a aktualnie czytam "Jak mówić, by dzieci słuchały i jak słuchać, by dzieci mówiły". Czy jakoś tak to brzmi. Kompetencje rodzica są dla mnie równie ważne, jak dziennikarza.


Szanowni Państwo i tak nam się czat znacznie przedłużył, a ja muszę już znikać. Bardzo dziękuję. Jestem zaskoczona ilością pytań i miłych słów. Zapraszam do lektury tygodnika wSieci oraz portali naszej grupy: wPolityce, wSumie, wNas, wGospodarce. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła