Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Zapis czatu z Jerzym Jachowiczem

opublikowano: 29 lipca 2013
Zapis czatu z Jerzym Jachowiczem lupa lupa

W poniedziałek o godz. 20:00 na profilu tygodnika SIECI na facebooku odbył się  czat z Jerzym Jachowiczem, dziennikarzem śledczym, byłym współpracownikiem min. "Gazety Wyborczej", "Dziennika", "Programu III Polskiego Radia". Od 2012 Jerzy Jachowicz pisze dla tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.

Fascynuje mnie Pana śledcza osobowość . Czy nie myślał Pan kiedyś żeby zebrać w jednej książce ważniejsze "dziwne śmierci" od początku lat 90. do okresu po Smoleńsku (z pogranicza kryminału i polityki) ? Z Pana wiedzą to by było świetne dzieło.

Z wiedzą może tak, ale gorzej z pisaniem. Nie wiem, czy by Pan chciał takie nudy na pudy czytać. A poważnie mówiąc musiałbym mieć sponsora, który przez rok utrzyma mnie i moją rodzinę. W ciągu tygodnia muszę napisać kilka tysięcy znaków, żeby mieć na jedzenie, ale chodzi mi to po głowie.

Niedawno tego rodzaju książkę wydała Dorota Kania. Jeszcze nie czytałem, ale polecam i proszę napisać do mnie na maila, do Sieci, jakie są Pana wrażenia z tej lektury.

Kiedy Sieci napisze, że pod Smoleńskiem w 2010 nie było zamachu?

Szczerze? Nigdy poważnie się katastrofą nie zajmowałem i mam zbyt małą wiedzę, żeby opowiedzieć się po którejkolwiek stronie. Wystarczająco bolesny jest fakt, że tylu wspaniałych ludzi tam zginęło.

Jakie jest obecnie Pana zdanie nt. Nowego Ekranu i p. T. Parola?

Zanim powstał poszła fama, że jest podwiązany pod jakieś dziwne towarzystwo i chyba ani razu nie zajrzałem tam. Nie pamiętam żadnego tekstu stamtąd.

UE- za czy przeciw?

Przeciw panoszeniu się UE. Wścibianiu nosa, w nasze, polskie, wewnętrzne sprawy. Np. małżeństwa homoseksualne, długość i kształt ogórka. Natomiast warto współpracować z krajami Unii, na zasadzie partnerstwa i wzajemnego, ale życzliwego współżycia.

co Pana niepokoi jako dziennikarza śledczego w kręgach obecnej władzy? Czy ma Pan negatywny stosunek do Mec. W. Siły-Nowickiego?

W kręgach obecnej władzy niepokoi mnie wszystko. Oszustwa, manipulacje, kłamstwa, nieudolność, lenistwo, lekceważenie społeczeństwa i wiele, wiele innych rzeczy.

Mec. Siła-Nowicki był z całą pewnością nietuzinkową postacią, odważnym adwokatem w czasach PRL, broniącym ludzi opozycji. Na początku lat 90 miał chyba trudności ze złapaniem właściwych wiatrów politycznych. Uroczy człowiek, w sumie godny żeby być na honorowym miejscu wśród Polaków końcówki XX wieku.

Kto na prezydenta?

Prawdę mówiąc chciałbym człowieka w stylu Marka Jurka.

Co pan sądzi o sprawie uprowadzenia i zabójstwa ks. Popiełuszki?

Winię za to, nie tylko wykonawców tej zbrodni, ale też przywódców ówczesnego państwa, którzy dawali milczące przyzwolenie, a być może nawet zachęcali.

Jak pan uważa jaka była najważniejsza przyczyna, która spowodowała, że smierć Olewnika nadal pozostaje niewyjaśniona?

Styk władzy i polityki ze światek kryminalnym.

Szanuję Pana za wierność sprawie. Niech Pan powie jak daleko sięgają macki służb specjalnych byłej PRL?

Wszędzie. Kancelaria Prezydenta, Kancelaria Premiera, sądy, prokuratura, policja, banki, energetyka, gaz, media - słowem wszędzie!

Czy popiera pan "chłodny realizm" z książki red. Zychowicza "Obłęd 44"? Czy taka wizja Powstania Warszawskiego może przyjąć się w społeczeństwie?

Inaczej patrzę niż Piotrek na Powstanie Warszawskie i jego skutki. Jest coś takiego jak duch Narodu. Pojęcie wymyślone przez XIX wiecznych socjologów i jest coś w tym pojęciu na rzeczy. Polacy przez 250 lat nieustannie walczyli o swoją niezależność. Zychowicz wymaga złamania tej, mimo wszystkich klęsk, wspaniałej tradycji. Idąc jego tokiem rozumowania i chcąc być konsekwentnym, powinniśmy zastanawiać się czy zrywy pod okupacja sowiecką, po II wojnie światowej były uzasadnione. 56 r. Poznań, 68 r. w obronie wolności kultury, 70 na Wybrzeżu, 76 wystąpienie robotników Ursusa i Radomia i wreszcie najważniejszy zryw Solidarności w roku 1980.

Dlaczego w Polsce nie ma solidnej alternatywy dla PO i PiS?

Tak się ukształtowała scena polityczna, do początku lat 90. lewica laicka, w postaci Unii Demokratycznej, a później Unii Wolności, z brzucha której pojawiła się dzisiejsza PO. Drugie skrzydło to była prawica skupiona wokół braci Kaczyńskich, z różnymi mutacjami. Trzecią siła była lewica postkomunistyczna i czwartą dawne ZSL, czyli komunistyczna przybudówka wiejska, przemieniona w PSL. Efemerydami były Samoobrona, LPR i teraz Ruch Palikota. Efemerydy na szczęście umierają i nie ma szans żeby na tej ograniczonej przestrzeni działaczy politycznych pojawiła się nowa siła.

Czy pana zdaniem Polska ogłosi bankructwo? A jeśli tak to kiedy?

Nie, to nam nie grozi. A jeśli tak się stanie poprosimy o wsparcie z prywatnej kasy ministra Rostowskiego. Kto zawinił niech płaci.

Czy uważa Pan za przypadek, ze Penkalski został posłem Palikota?

Nie, to nie jest przypadek. Palikot przygarniał każdą szumowinę i sfrustrowanych outsiderów.

Którego polityka lewicy Pan lubi? :) ale z tych czynnych...

Lewicy się boję. Patrząc na ich leninowskie korzenie. Co widać teraz po Leszku Millerze, któremu Kościół stoi kością w gardle.

Co Pan sądzi o osobie pana posła Jarosława Gowina? Czy to dobrze, że pan poseł Jarosław Gowin próbuje zmienić Platformę Obywatelską czy jednak lepiej aby przestał firmować tę partię polityczną i zmienił barwy partyjne?
Pozdrawiam!

Platformy nie zmieni. Krytykuje swoją partię, traktując to jako punkt wyjścia do założenia własnego ugrupowania, ale jest bez szans. Powinien pójść do PiSu.

Jaka przyszłość czeka Gowina? Myśli Pan, ze dobije do Republikanów? Czy będzie coś sam próbował ugrać? A może jednak nie wyleci z PO?

Wyleci z PO. Po zwycięskich wyborach Tuska. Sam nic nie ugra. Powinien, albo wycofać się z polityki, albo iść do PiSu. W każdej już istniejącej partii, poza PiSem, byłby obcym ciałem.

Czy uważa Pan, że po objęciu rządów przez PIS sytuacja w kraju ulegnie poprawie?

Pod warunkiem, że PiS rządziłby pełne 4 lata i potrafił dobrać zespół ekspertów w każdej, kluczowej dziedzinie życia. Tak, żeby systematycznie podnosić wszystko co się daje, na wyższy poziom, poprawiać jakość, wzmacniać gospodarkę, ale niczego nie niszczyć i wsłuchiwać się w głos wszystkich, włącznie ze zwolennikami Platformy, czyli przeciwników PiSu.

Skąd wg Pana taka nadreprezentacja w Internecie Korwinistów, Republikanów etc. (w stosunku do sondaży)?

Mam za małą wiedzę. Śledzę tylko kilka wybranych portali.

Panie redaktorze. Czy jest możliwość usunięcia zapisu o nietykalności sędziów i lekarzy z Konstytucji? Jeśli tak proszę powiedzieć , jak mogłoby to sie odbyć, żeby nie byli bezkarni

Obydwie te profesje powinien chronić immunitet tylko w czasie wykonywania przez nich swego zawodu. Nie może sędzia rzucić kamieniem w okno sąsiada i być chroniony immunitetem.

Dlaczego Sieci i inne pisma nazywane prawicowymi, nie piszą o tym, ze jedno z ważniejszych stanowisk w państwie, prezesa Polskiego Radia, zajmuje wieloletni komunistyczny prosowiecki propagandzista, b. korespondent w Moskwie Andrzej Siezieniewski, członek PZPR do 1990r?

Sieci o tym nie pisało, to prawda, ale na naszym portalu był spory materiał poświęcony dorobkowi pana Siezieniewskiego. Mamy teraz takie rządy, że nie jest to powód, żeby pozbawić go tego stanowiska. Na początku lat 90, kiedy wyławiałem z mętnej, brudnej, śmierdzącej wody takich osobników, władza reagowała. Teraz to już tylko sen.

Czy uważa Pan, że PIS celowo "skręca w lewo", aby "podlizać" się Solidarności, dzięki czemu Duda ich popiera?

PiS jeśli skręca w lewo, to tylko w sprawach socjalnych, zapewnienia pracownikom w Polsce minimum znośnej egzystencji. To w sposób naturalny zbliża PiS do Solidarności, bez intencji podlizywania się Dudzie. Pamiętajmy, że obydwaj Kaczyńscy mają korzenie Solidarności i to dobrze, że Jarosław nie zgubił tego całkowicie.

Czy Polska zmierza ku upadkowi?

Nie. Czekają nas trudne lata. Oby nie dziesięciolecia. Ale Polska nie upadnie, bo nie pozwoli na to Polskie społeczeństwo, my sami na to nie pozwolimy. Ani ja, ani Pan, ani pana znajomi i przyjaciele. Zawsze w obliczu zagłady i niebezpieczeństw potrafimy się zjednoczyć i ochronić kraj i najważniejsze wartości. Trochę w tym przeszkadzają postkomuniści. Platforma też ma swoje zasługi. PiS też nie jest bez błędów. Ale to nie wystarczy, żeby miał miejsce upadek.

Panie Jerzy, czy za rządów Platformy świat przestępczy także doświadcza efektu "zielonej wyspy"?

Odwrotnie. Im większy niedowład państwa (policja, prokuratura, sądy) tym lepsze warunki dla rozwoju działalności świata przestępczego i zbijania na tych wszystkich patologiach i słabościach państwa fortun.

Czy delegalizacja w Polsce partii lewicowych, wyrastających z korzeni zbrodniczego komunizmu, jest możliwa?

Teraz już nie. Można było w sposób istotny zneutralizować zawłaszczanie przez komunistów gospodarki, finansów, mediów i rozpieranie się w sferze polityki. Nie trzeba było ich delegalizować. Wystarczyło administracyjnymi posunięciami pozbawić ich nienależnego im majątku i wsadzenia ich do zamrażarki na okres np. 15 lat. Zamrażarką byłoby zakaz zajmowania wyższych stanowisk we wszystkich sferach działalności państwa oraz odebranie pieniędzy umożliwiających rozkręcanie własnych biznesów. Niestety Okrągły Stół, a przede wszystkim Magdalenka, przy wódeczce serwowanej przez panów Jaruzelskiego i Kiszczaka, ówczesna rzekoma elita 'S', nie pozwoliła na wykonanie takiego prostego, zgodnego z poczuciem społecznej sprawiedliwości kroku.

Dobry wieczór, miłe są te Pańskie Archiwa Jachowicza - wierzę, że nie zaprzestanie Pan tego cyklu a i materiału nie zbraknie.

Materiału zbraknie, ale będę pisał.

Co Pan sądzi o integracji europejskiej, a w szczególności o ratyfikowaniu przez Prezydenta RP Traktatu z Lizbony?

Uwielbiam jeździć do Lizbony jako turysta. Traktatu tam nie czytam.

Z czyjego kapelusza wyskoczył Gowin?

Czarnego czarodzieja Godsona.

Co Pan sądzi o Tygodniku Lisickiego - Do Rzeczy?

Dobrze, że jest. Mamy z kim zdrowo rywalizować. To przecież nasi niedawni przyjaciele i koledzy z URze.

Czy ościenne kraje pozwolą dojść w Polsce PiS do władzy czy będziemy mieli powtórkę z 1980 r.?

Powtórka z lat 80 jest już niemożliwa. kłopot w tym, że PiS nigdy nie osiągnie takiej przewagi w sejmie, żeby rządzić samodzielnie. Jedyna koalicja, która nie będzie kompromitacją, to sojusz z PSL-em, ale chłopi są nieobliczalni, a przede wszystkim pazerni na pieniądze. W dodatku Pawlak, który wkrótce przejmie berło po Piechocińskim będzie miał ogromne ambicje. Cały czas w tej koalicji będzie zgrzytać, a wszyscy pozostali, głownie PO i Palikot (jeśli jego Ruch utrzyma się w sejmie) będą używali najbardziej podstępnych i bezwzględnych sposobów żeby koalicje skompromitować, a później rozbić. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.