Żurawski: Los niepodległości Ukrainy zależy od Ukraińców

opublikowano: 13 marca 2014

Na portalu Stefczyk.info ważna rozmowa z dr. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim o konsekwencjach agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Stefczyk.info: Angela Merkel rozmawiała z premierem Donaldem Tuskiem na temat wojny na Ukrainie oraz reakcjach na te wydarzenia. Czy te rozmowy przyniosły coś nowego?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Jak mawiają Francuzi, „trop peu trop tard”, czyli za mało i za późno. Na dodatek spotkanie z Kanclerz Merkel zostało przedstawione przez samego premiera Donalda Tuska w sposób politycznie szkodliwy. On mówił o podjęciu działań, których oczekiwane skutki mogą nastąpić za parę miesięcy czy parę lat. To nie jest tempo reagowania na kryzysy zbrojne. De faco to jest wysłanie sygnału: sami nie oczekujemy rezultatów po naszych działaniach. To musi być na Kremlu odczytane, jako zezwolenie na kontynuowanie agresji na Ukrainie.

Tego należy się spodziewać?

Sądzę, że dalsza agresja nastąpi. Ona będzie skoordynowana w czasie z referendum krymskim. Jednak musi zostać wykonana przed wyborami na Ukrainie, ponieważ one nadadzą demokratyczny mandat dotychczasowemu przejściowemu rządowi w Kijowie. Niestety sądzę, że należy się liczyć z wojną ukraińsko-rosyjską na pełną skalę. Spotkanie Merkel z Tuskiem nic tu nie zmieniło. Nie widzę polskiej zdolności oddziaływania na głównego decydenta europejskiego w kierunku stworzenia sankcji na tyle bolesnych, by były skuteczne. Jakieś sankcje zawsze będą, ale jedynie po to, by zachować twarz mogli europejscy politycy.

Władza w Polsce przekonuje, że silna pozycja naszego kraju uwidacznia się właśnie w sprawie działań dot. Ukrainy. To nie jest uprawnione?

Legendarna silna pozycja Polski w Unii niczym nie jest uwidoczniona w skali drastyczności sankcji. Jakie byłyby sankcje, gdyby Polska miała słabą pozycję, skoro ponoć ma mocną i mamy takie sankcje, jakie mamy... One byłyby jeszcze słabsze? Czyli jakie?


Całość rozmowy na Stefczyk.info

Zobacz także: "Sieci": Pałac Putina


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła