Żurawski: Polska na tym ucierpi

opublikowano: 16 września 2014
Żurawski: Polska na tym ucierpi lupa lupa
Fot. PAP/EPA

„Decyzja o niepodległości Szkocji będzie bardzo niszcząca politycznie i dla NATO, i dla UE”.

Stefczyk.info: Premier David Cameron apelował w emocjonalnym przemówieniu, by Szkoci nie niszczyli Zjednoczonego Królestwa. Szef rządu mówił, że głosowanie na „tak” w referendum dot. niepodległości Szkocji będzie oznaczało bolesny rozwód. Czy sądzi Pan, że taki scenariusz jest możliwy?


Przemysław Żurawski vel Grajewski: Mam nadzieję, że ten scenariusz nie jest możliwy i się nie ziści. To bowiem rzeczywiście byłoby bolesne, również dla Polski. Doprowadziłoby to do osłabienia Wielkiej Brytanii, która w obecnej formie przestałaby istnieć. A to właśnie ona jest przecież podstawą ścisłych związków USA z Europą. Dodatkowo, problemy Brytyjczyków oznaczałyby osłabienie obozu krajów spoza euro w Unii Europejskiej. Nie ma w tym obozie żadnego innego mocarstwa poza Wielką Brytanią.


Kto tę grupę stanowi?

 

Obecnie mamy Szwecję, Danię, Wielką Brytanię i nowe państwa unijne. Problemy Brytyjczyków oznaczałyby wzrost i tak zbyt dużej rangi Niemiec. To wszystko może mieć kolejne skutki. Nie można wykluczyć reakcji łańcuchowej. W Hiszpanii zapewne doszłoby do wygrania referendum dotyczącego niepodległości Katalonii przez zwolenników samodzielności.


Do czego to mogłoby doprowadzić?

 

Madryt na pewno nie uznałby takiego referendum, a więc doszłoby do poważnego wstrząsu politycznego. Można sądzić, że w czasie tego kryzysu mogłoby dojść do pojawienia się fali przemocy na dużą skalę. To zajęłoby Zachód na tyle skutecznie, że Rosja miałaby znacznie większe możliwości na Wschodzie.


Czytaj oryginalny artykuł na Stefczyk.info
Zobacz także: "Sieci": Lepienie maczugi


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła